Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Sjuk Scalar- simmar i cirklar

Arkiverad tråd – read-only.

Hej
Min ena scalar beter sig väldigt konstigt och jag förstår att den antagligen är allvarligt sjuk. Den simmar runt i cirklar titt som tätt, och när den inte gör det är alla fenor helt utspända. Den äter inte heller, den simmar alltid åt samma håll. Den andra scalaren (har ett lekpar) är alltid vid dess sida när den får anfallen. Vad kan detta vara? Och kan man göra nått åt det eller är det bara avlivning som återstår? detta beteende uppstod för bara någon timme sedan.
Kan ingen hjälpa mig, vet inte vad jag ska göra. Om jag ska ta bort fisken eller behandla, eller att det går över. känns elakt att låta honom lida, för det vilket jag antar att han gör.
Svårt att säga utan att se fisken. Om det har varit så i några timmar bara, så håll koll på den några dagar, och ser hur det går.

Tillbaka till kategorin












Annons