Imorgon reser vi bort en vecka, idag var våran fiskvakt uppe för att se hur dom ska matas i alla olika kar, och då såg jag att min vildfångade paletthona låg på botten och flämtade, hon ligger på magen, alltså upprätt och har inte tappat färgerna.
Mellan gångerna som jag har tittat till henne så har hon flyttat sig.
Jag har inget extra karantän-kar då detta gick sönder sist vi använde det.
Fiskvakten är inte så kunnig på detta och jag vill helst inte lämna över något avlivningsansvar på henne.
Vad ska jag göra?
Låta henne gå och hoppas på det bästa, eller chansa på att hon inte klarar sig och avliva henne ikväll?
Hjälp! Jag hade velat avvakta och se om hon blir sämre, men vi åker ju som sagt tidigt imorgon så jag har inte den möjligheten.
Hon har inte synts till mycket den senaste veckan, men detta har berott på att den andra honan har tagit hela karet som sitt revir.. så jag har inte sett det som något sjuk-tecken..
Jättetacksam för alla svar ni kan ge!!!!
MVH
Paula
