Sista desperat växt försök

#1 - 28 mars 2006 15:17
Drömmen om en ordentligt växtakvarium lever vidare. I det föra försöket så fixade jag CO2 och lånade en reactor-diffusor (vet ej vad skillnaden är) som var för liten för mitt kar. Köpte även någon flaska med gödningsmedel och tänkte att eftersom jag inte vill ha riktigt så mycket växter som mäster http://www.defblog.se/. Utan jag ville bara ha lite växter som växte och såg fina ut. Så trodde jag i min envishet att det skulle räcka med lite gödning. Det funkade dock inte så bra utan jag fick lägga ner då jag ansåg att akvarie gödning skulle bli allför dyrt. På bilden såg ni akvariet då det var nystartat ilägenheten. Nuhar jag ju dock flyttat till hus som ni kanske sett på denna tråden http://www.zoopet.com/forum/showthread.php?t=81845. Nu har jag startat upp akvariet men dom växteran som jag haft i yngel akvariet på 250l och mått väldigt bra där har nu börjat bli fula igen. Så nu tänkte jag ventilera det jag tror kan vara mina problem här så får jag hoppas jag får några bra ideer.
Problem 1. gödning - har läst http://pmdd.se/ och det verkar ju helt klart vara billigare.
Problem 2 CO2 - Om jag inte har helt fel så kan bra cirkulation göra att CO2 försvinner ur vattnet. Just nu kör jag med 1 st Eheim 1250 samt 2st 2252.
detta gör ju att jag får väldigt bra cirkulation. Jag skall vid nästa löning köpa in 1st Eheim 2080 ytterfilter samt 1st. http://www.pny.se/akvariedagbok/reaktor1000.html
Problem 3. Belysning. Jag har ju 8st 36w lysrör. kan höjden på akvariet göra att lyset inte räcker till ändå. kan reflektorer vara räddningen här??

Bild 1 i lägenhet bild 2 & 3 idag
#2 - 28 mars 2006 15:25
1. PMDD är helt klar det som gäller, både ur gödnings och ekonimisk synvinkel.
2. De senast rönen säger att CO2 funkar bäst om den sprids som en fin dimma bland växterna (tex mha ett rör med små hål. Då kommer inte cirkulation vara någon nackdel utan snarare en fördel.
3. Höjden på karet spelar faktiskt mindre roll för ljusets skull, skuggning av andra växter är nog ett större problem. Du har ett 1250kar va? isf ligger du på lite drygt 0.2W/l men växter som inte är allt för ljuskrävande så funkar det.
#3 - 28 mars 2006 16:13
har väll inte bestämt än vilka växter det blir men det kommer nog inte vara några på den svårare skalan. Hur stor roll spelar det om rören börjar bli några år?. och med Co2 så får man ju gasa på för att kompensera det som cirkulationen tar bort. 1125 liters är karet på
#4 - 28 mars 2006 16:19
Nja, det beror lite på vilka rör du har. Det "bästa" du kan skaffa (T8:or då) är Sylvania aquastar alt. Philips Aquarelle om man tänker på växterna. Dom ska dessutom inte tappa mer än 10% av vad jag förstått. Problemet med dessa två rör är väl att du tappar lite "Amazonaskänsla" då dom har en färgtemperatur på 10.000K.
Det fina med "CO2-mist" är att man just vill ha cirkulation för att sprida microbubblor av CO2 i helakaret, så att bubblorna hamnar under växternas blad. CO2 ska altså inte lösas i vattnet igentligen.
#5 - 29 mars 2006 13:20
Läst att vissa styr Co2 med hjälp av PH mätare. Är det
http://www.pwss.nu/product.php?productid=1864&cat=186&page=1
som gäller då eller snickrar folk ihop något själva. Har möjlighet att fixa ett PLC att köra med men behöver ju ändå någon mätare.
Någon som kör på detta viset?
#6 - 29 mars 2006 13:26
Det är ett exempel på PH-probe ja. Finns dock billigare att hitta i t.ex. Tyskland.
Men ska du köra med mist så bör du inte ha en PH-Probe. Du kan ha ungefär lika stor nytta av en porslinskatt för 4k på ljusrampen i så fall ;).
CO2'n ska som sagt inte lösas upp i vattnet utan spridas runt i form av små bubblor som fastnar under bladen. Att mäta PH och KH för att få reda på hur mycket co2 som är upplöst i vattnet gäller endast om du ska köra co2n i flytande form.
#7 - 29 mars 2006 13:30
Finns det någon bra sida att läsa om mist på.
#8 - 29 mars 2006 13:32
[QUOTE=Mightyice]och med Co2 så får man ju gasa på för att kompensera det som cirkulationen tar bort. 1125 liters är karet på[/QUOTE]
Om du riktar utblåsen så ytan håller sig stilla så är det ingen fara.

[QUOTE=Mightyice]Läst att vissa styr Co2 med hjälp av PH mätare. Är det
http://www.pwss.nu/product.php?productid=1864&cat=186&page=1
som gäller då eller snickrar folk ihop något själva. Har möjlighet att fixa ett PLC att köra med men behöver ju ändå någon mätare.
Någon som kör på detta viset?[/QUOTE]
Om du är händig inom elektronik/programmering så är det själklart mycket roligare att snickra en själv. Man kan också lägga till egen funktionalitet. Min DIY-pH-kontroller loggar pH-värdet och magnetventilens tillstånd varje minut. Bluesboy's är minst lika avancerad med dubbla pH-probar och gud vet vad! :-)

Vad beträffar "Mist-CO2" så är det säkert jätte-effektivt men jag skulle personligen inte vilja ha en massa koldioxid-dimma i mitt vackra akvarie. Det får dom som prioriterar odling/tillväxt framför det estetiska/utseendet pyssla med! ;-)
#9 - 29 mars 2006 13:34
... vill du komma billigt undan eller bara testa fördelarna med co2 innan du investerar i en dyrare anläggning så kan du ju testa mäsk tills vidare.

Kolla i forumet så hittar du några smidiga och billiga varianter utav detta :)
Bilagor:
#10 - 29 mars 2006 13:44


Det får dom som prioriterar odling/tillväxt framför det estetiska/utseendet pyssla med! ;-)


[:-36]
#11 - 29 mars 2006 13:58
[QUOTE=defdac][:-36][/QUOTE]
Kanske blev konstigt där... :-) Jag menar: jag som ofta fotograferar mitt akvarie vill inte tillsätta en massa bubblor i vattnet, då vill man ha vattnet så klart som möjligt. Skall man fotografera hela akvariet är det illa nog med syrebubblorna som växterna producerar.
#12 - 29 mars 2006 13:59
Jag undrar hur Amano gör. Han mistar, fotograferar och är ganska duktig på det estetiska också.
#13 - 29 mars 2006 14:02
[QUOTE=defdac]Jag undrar hur Amano gör. Han mistar, fotograferar och är ganska duktig på det estetiska också.[/QUOTE]
Jag förutsätter att han inte "mistar" när han fotograferar. -Och han ägnar sig åt det på heltid så han har tid att plocka i och ur utrustningen vid varje fototillfälle (kanske rent av någon annan gör det åt honom?)
#14 - 29 mars 2006 14:12
[quote=y0da]... vill du komma billigt undan eller bara testa fördelarna med co2 innan du investerar i en dyrare anläggning så kan du ju testa mäsk tills vidare.

Kolla i forumet så hittar du några smidiga och billiga varianter utav detta :)[/quote]

Jag har ju flaska. det jag blev lite konfunderad över var om man använder Reactor när man kör mist eller inte. men som det ser ut nu så blir det inte mist. Kul nu att dom flesta utav växt gudarna här har hittat in. Säker på att jag får bra rekomendationer då
#15 - 29 mars 2006 14:21
Frågade i någon annan tråd: Hur brett är det bakom akvariet? (Det ser lite trångt ut...)
#16 - 29 mars 2006 14:23
33cm. brett är det
Så Carlsberg är inte min huvud leverantör längre. Fått byta till LOKA :-(
#17 - 29 mars 2006 14:41
[quote=Mightyice]33cm. brett är det
Så Carlsberg är inte min huvud leverantör längre. Fått byta till LOKA :-([/quote]

Så du får dina huvuden ifrån Loka nu då? :D

Vet inte om jag ska uppfatta ditt förra inlägg som en fråga eller ett klargörande ;). Hursomhelst så svarar jag på det.
En reaktor behöver du till mist. Men det är väl inte riktigt som man tänker sig en reaktor (iaf inte vad jag tänker när jag hör ordet reaktor). Man gör ju helt sonika som så att man kör in gasen i en pump. Pumpen kopplas sedan till en lång slang eller ett långt rör. I slangen/röret borras hål så "misten" sprids längs med botten.
I princip är det ju bara en lång version av ett strilrör med co2 kopplat till pumpen ;)











Annons