Shark adv 600?

#1 - 14 juni 2011 19:02
Hej hej!
Fick just hem en Shark advance 600 och funderar lite på hur den funkar... Vad innebär venturi system? Jag fick med en liten bit slang (kanske 3 cm) som jag inte vet vad den är till. Här på hemsidan finns en bild som jag tycker antyder det: http://www.sicce.com/prodottiDettaglio_eng.php/prodotto=shark-adv/idprodotto=3 Ganska långt ner på sidan ser man ju en bild på det... Men ska man koppla slangen till en luftpump eller...? Jag har testat och starta innerfiltret och det låter ganska mycket när man ställer det på syretillförsel, just från det där hålet då. Jag vet inte, jag har inte haft så avancerade pumpar förut. Hoppas ni kan hjälpa mig!
#2 - 14 juni 2011 19:13
Venturi är en insnävning på utloppet som det mynnar ett rör i. När vattnet strömmar förbi röret så blir det sug i röret och kopplar man då en slang till detta och har mynningen på den uppe i luften så sugs det in luft och blandas i vattnet som strömmar ut från filtret. Behövs alltså ingen luftpump, gör samma sak som en sån fast utan extra pump.

Oftast kan man bara strunta i det här, plugga hålet eller låta det vara, som regel behövs detta inte. Om det skulle vara så att det är överbelastning och syrebrist eller det annars uppstått nåt problem så man vill lufta vattnet extra så har man möjligheten att sätta dit slangen.











Annons