Sewellior - hur vanliga är dom?

#1 - 7 maj 2010 20:25
Har själv 4 st i mitt akvarium. Men undrar hur vanliga de är i dagens akvarium? Har inte sett sådana i olika djuraffärer förrän ca 2 års sedan. Sedan tycker jag mig se fler och fler sådana i butikerna? Stämmer det med min upplevelse. Skulle gärna pröva på att odla dessa, men har sand, bör jag byta ut det till grus, så äggen åker ner mellan gruskornen, eller går det att samla en massa stenar och hoppas att de kanske åker ner där emellan.
Någon som har mer kunskap om dessa vackra fiskar?
#2 - 7 maj 2010 20:28
Har ingen mer kunskap men upplever också att dom blivit vanligare och vanligare, har själv 2 stycken, mycket trevliga fiskar, en av mina levde 15 minuter utanför vattnet så dom är inte tok känsliga heller upplever jag :)
#3 - 7 maj 2010 21:12
Jag har både guldringad sewellia och spotted, har fått ett gäng yngel av spotted i mitt 310 liters odlingskar med sandbotten.;)
#4 - 7 maj 2010 21:45
jag har 2st i mitt 200L :D
#5 - 7 maj 2010 21:46
Jag hade 2 stycken men dom strök med:(
Men jag ska försöka igen:) med mer anpassad miljö för dessa fiskar
#6 - 8 maj 2010 00:42
Har fyra Spotted och de är ju riktigt roliga fiskar! Till och med slagsmålen är underhållande. :D

Assar på Bäckby i Västerås tar in båda varianterna och säger att de säljer bra. Han berättade även att när han en gång skrev dit "Stenalgätare" eller något liknande så försvann de direkt. ;)
Bilagor:
#7 - 8 maj 2010 09:35
Jag har också en. Tyckte i början den var lite fulsnygg, men den är ju faktiskt skitsöt!
Han (antar jag) har nåt konstigt för sig, han surfar nämligen på ytan om nätterna.











Annons