Scalaren skiftar färg...

#1 - 23 januari 2008 22:14
Hej allihopa!

Jag gjorde häromdan ett byte ifrån ett nittio-kar till ett på 160l och mina fem scalare som är svart-vita har börjat ändra färg. De börjar få oranga fält ovanpå huvudet och på lite andra ställen. De verkar inte vara sjuka och de är bra mycket livligare efter bytet. Kan det bero på att jag knappt matat dem alls de sista dygnen, vill ju inte göra det iom att det är ett nytt kar med en hel del nytt vatten m.m.
#2 - 23 januari 2008 22:26
Det är nog mera att de trivs bättre i ett större kar än att de inte får något käk:).
Om du har flyttat med pumpen till det nya karet utan någon storrengörning av denna, så kan du börja mata dem lite försiktigt nu.
#3 - 24 januari 2008 12:51
Nej det har jag inte eftersom jag fick med ny större pump som var anpassat för det nya akvariet. Flyttade dock med allt vatten ifrån det förra...
#4 - 24 januari 2008 13:05
Varför flyttade du inte med de gamla filtret oxå? Det är främst i filtret inte i vattnet bakterierna sitter.
#5 - 24 januari 2008 13:49
Du kan ge ditt nya filter en kickstart genom att krama ur allt gammalt filtergojs ur din gamla pump direkt i det nya akvariet. Då kommer den nya pumpen att samla upp gojset och därigenom få en massa nyttiga bakterier i sig mycket fortare än om de ska växa till på egen hand.

Ja, det ser äckligt ut och känns jätteskumt att smutsa ner ett sprajdans nytt och fint akvarie, men det är så man ska göra om man vill få det riktigt bra snabbt. Varken fiskar eller växter kommer att bry sig eller ta skada av att du gör det. Det kan liksom inte bli fel.
#6 - 24 januari 2008 16:40
Jasså då skall jag göra det tack för tipset!
#7 - 24 januari 2008 16:44
FYfan, ser ut som om nån sketit i mitt nya fina, hoppas detta blir bra nu...
#8 - 24 januari 2008 17:02
:D Bra gjort!

Om du inte redan har skaffat det så knata ner på Zooaffären och köp ett mätkit för att kunna mäta vattenvärden. Det är viktigt att du INTE köper mät_stickor_ utan mät_vätskor_. Vätskorna är betydligt exaktare än stickorna. Det du behöver just precis nu är mätmöjligheter för nitrit, eftersom detta är känsligt i nystartade akvarium och AKUT giftigt för fiskarna. JBL är ett välkänt och pålitligt märke, många anser det mer tillförlitligt än t ex Tetra.

Ett litet råd till.. läs allt du kan här på Zoopet. Det finns oerhörda mängder skrivet (som du nog sett vid det här laget ;))
#9 - 24 januari 2008 21:38
Har ett vätsketest för ph:t som fn ligger på strax över 7, skall inhandla ett för nitrit med tänktes d... Thx for da tip!
#10 - 25 januari 2008 08:32
np :D

JBL har ett färdigt litet mätkit med 5 av de vanligaste mätbehoven: pH, nitrit, nitrat, karbonathårdhet och järn. Det kommer i en praktisk liten väska med plats för såväl testpryttlar och -vätskor. Den täcker det största behovet av tester.

Sen kan man alltid köpa på sig fler tester om man börjar intressera sig för lite "finetuning" av sitt akvarie ;). Ammonium, koldioxid, koppar.. you name it. Det krävs dock en hel del erfarenhet om akvarieskötsel om man ska börja pyssla med nivåerna på detaljnivå, så de testerna behöver du inte känna att du måste ha precis nu. :)
#11 - 25 januari 2008 08:43
Hej allihopa!



Jag gjorde häromdan ett byte ifrån ett nittio-kar till ett på 160l och mina fem scalare som är svart-vita har börjat ändra färg. De börjar få oranga fält ovanpå huvudet och på lite andra ställen. De verkar inte vara sjuka och de är bra mycket livligare efter bytet. Kan det bero på att jag knappt matat dem alls de sista dygnen, vill ju inte göra det iom att det är ett nytt kar med en hel del nytt vatten m.m.

En del färger av skalarer får dessa orange fält på pannan och fenorna när de blir "könsmogna". Färgen förstärks ytterligare vid lek.
Det är med andra ord troligen helt i sin ordning.. :)
#12 - 25 januari 2008 08:54
Jag fick från en vän en guldscalar som vuxit ur hennes akvarium, sen så ville jag ge den sällskap och då fick jag tag i två viltfärgade (alltså randiga). Det roliga med dem var att de kunde skifta från dag till dag i fall de var "guld" eller randiga så de kan byta färg om de känner behovet av det. Kan säga också att den guld färgade var dubbelt så stor som de andra två.
#13 - 25 januari 2008 11:49
Men de ändrade ju färg när bytte kar! Kan de blivit könsmogna över en natt???
#14 - 25 januari 2008 12:06
Eftersom de har fått större utrymme så trivs de antagligen bättre och därmed står kanske lek på tur i "attgöralistan". Detta beteende kan förändras på en natt:).
#15 - 25 januari 2008 12:18
och det kan gå åt andra hållet lika snabbt om man gör en förändring.

mina VF Spetsnos Scalarer lekte 1-2 ggr i månaden. Trivdes som bara den.
Väldigt trevliga färger på dom. Sedan fick jag, mitt nöt, för mig att plocka
runt med lite rötter och grottor, flyttade en växt, tog bort en annan.....

Nu är dom hur bleka som helst........och jag vet inte riktigt vad jag skall göra.,,,,,
#16 - 25 januari 2008 12:29
Låt de vara ifred för de kommer snart att vänja sig vid det "nya" karet och bli som innan igen.
#17 - 25 januari 2008 12:36
och jag som är på G men en större make over......suuuuck
#18 - 25 januari 2008 20:14
Vad skulle nitrit-halten ligga på då?
#19 - 25 januari 2008 23:43
0 eller under 0.3 , alltså den allra ljusaste gula på skalan (första färgen till vänster). Allt mörkare kräver vattenbyte per omedelbart. Vilken färg har du på testet? I e vad har du för värde nu?

Du få vara vaksam i ungefär 2-3 veckor på att nitrithalten inte stiger. Den kommer sannolikt stiga en smula, det är en del av nitrifikationsprocessen/aka inkörningen varje kar går igenom, men då måste du göra vattenbyten pronto. Den får absolut inte bli mer än färg nummer 2 i skalan, allra helst inte ens det. Gör en sökning på nitrit så finns mer läsning
#20 - 26 januari 2008 02:22
strax över 0,2 verkar jag ha nu...
#21 - 26 januari 2008 07:56
Då är det bra. Bara testet matchar eller är ljusare gul än den mest vänstra färgen på pappersskalan så är du "home safe". Nitrithalten ska vara lägre än testet kan upptäcka.

Nitrittoppen brukar komma efter ungefär 10-14dgr beroende på fiskmängd och storlek på karet, så du får hålla koll i några veckor tills du ser att toppen har kommit och gått över. Sen är det nog bra att mäta hyfsat regelbundet ändå. Bara för att ha koll liksom..
#22 - 26 januari 2008 10:06
Hur ofta bör jag mäta nu i början?
#23 - 26 januari 2008 10:20
Vill fortsätta peka på utfärgningen av skalarer.
Här finns bilder på den orange utfärgningen som kommer i pannan (och på fenor bla):

http://www.angeles.de/Wir/Werner/skalar.html
http://www.malawicichlidhomepage.com/aquainfo/scalare_negro.html
http://www.zierfischfreunde-ih-hh.de/bilder/FISCHBILDER_MIT_HINTERGRUND/PTEROPHYLLUM%20SCALARE-002.JPG

Så lite is i magen (ha koll på vattenvärde, men oroa dig inte för mycket) och njut av dina utfärgade, vackra skalarer.
#24 - 26 januari 2008 13:09
Ptja, hur ofta man ska mäta beror på hur stenkoll man tycker man vill ha. Man behöver inte vara så anal som jag var under en period när jag mätte morgon och kväll, mest för att vara överambitiös och jäkligt nyfiken på processen, men man ska nog ta fler prov så här i början. Varje, varannan dag kanske, gärna vid samma tidpunkt på dygnet.

MEN! Precis som lili76 säger, ha lite is i magen, ha koll och glöm inte att njuta också. :D

Du har gjort så rätt du kan göra, akvariet har fått en superstart iom att du hade gammalt filtergojs från ett inkört akvarium. Du behöver inte vara orolig alls, det kommer med allra största sannolikhet gå klockrent! :cool:[8D]











Annons