Till att börja med, den där länken alltså, kalk som omvandlas till koldioxid och klorjoner som luftas ut... Jisses säger jag, jag misstänker att min gamla kemilärare roterar friskt i sin grav. Strunta i det där dravlet, det är uppenbart att den som skrivit det inte har koll.
Du använder så vitt jag förstår ett jonbytesfilter. Det byter ut kalcium och magnesium mot natrium. Sen tänker du sätta till saltsyra med klorjoner. Natriumklorid, det är salt det. Är du alldeles säker på att det är ett saltvattensakvarium du vill ha?
KH är enkelt att knäcka i o f s, det är bara att koka vattnet och spara grumset som faller ut. Jag är inte så säker på att det är där problemet är, om du nu verkligen har en så hög totalhårdhet att du nödvändigt måste göra nåt åt saken så är det tveksamt om jonbytesfiltret är rätt, det är snarare där du kan ha problemet. Måste du göra nåt så köp ett osmosfilter i stället och fyll sedan på med mineraler och bikarbonat så värdena blir bra. Allt för lågt KH kan vara ett problem det också, det riskerar att ge ett instabilt vatten.
Jag använder syra för att trycka ner pH i en del kar, svavelsyra då. Visserligen så kan det bli fällningar av bland annat kalciumkarbonat som kan sänka KH men jag har inte sett några större såna tendenser. Syra slår direkt på pH men bara indirekt på KH, det känns som en dålig väg att angripa problemet. Om det nu verkligen är ett problem, jag tror att det att räkorna dör sitter i nåt annat än ett högt KH och angriper du fel problem så löser du ju inget.