sanden rör sig...

#1 - 23 juni 2008 08:31
... elelr rättare sagt, fiskarna rör runt sanden.

Jag har just gjort en extreme home makeover av mitt 150-liters kar, bla bytt ut grus mot sand. Skitsnyggt. Men efter en dag så hade herr ancistrus designat om hela botten, där jag ville ha en grop var det jämnt som en fotbollsplan, där jag ville ha en liten platå var det en sänka... Finns det något sätt att stabilisera botten på något sätt (stenar udner sanden funkar inte, de sopas rent rät snabbt, eller får jag finna mig i naturens nycker även hemma i vardagsrummet? :p
#2 - 23 juni 2008 09:51
När man har gjort om i karet så har jag märkt att ancistrusen är väldigt nyfiken och undersöker hela sin "nya" omgivning under natten och då även försöka gräva sig under stenar och rötter... men sen brukar den lugna sig:)
#3 - 23 juni 2008 10:17
Hehe trevlig tråd. :) En av de malarna jag hämtade igår har gjort detta i natt. Vilket liv den har fört asså, kunde knappt somna så den höll på. :D hehe
#4 - 24 juni 2008 11:25
jag tror att mman får finna sig i att fiskarna möblerar om :) har en mal jag med som gör gropar lite här och där. men värst är paletterna de gräver rikgtiga gropar, jag hade byggt en grotta av sten som stod uppe på standen nu är den ner grävad och fiskarna simmar ner i grottan men de verkar trivsa bättre med det så jag låter dem hålla på.
#5 - 24 juni 2008 11:52
det jobbiga är bara när växter flyter runt efter div rivande i sanden.. gjorde ett experiment och la en sten, som mina fd zebraciklider gillade att ha i sin grotta, i andra änden av akvariet.. stenen är ca 4-5cm läng och det var väldigt roande att se paret stonka o slita men efter 3 dagar så var stenen på plats i grottan igen :D hehe underbara..
#6 - 24 juni 2008 12:43
Mina jordätare gräver en hel del men det kan man ju inte precis klandra dem för... Så man får absolut finna sig i att en del fiskarter möblerar om.

När det gäller malar så har jag en 35-centimeters Gibbiceps som gett sig den på att regelbundet begrava en 2252:a, decimetrar alltså! I det karet har har jag inte alltför finkornig sand...;):)











Annons