Sand VS Stenar?

#1 - 30 juli 2004 11:02
Jag sitter och funderar på vad jag ska ha för bottenmaterial i mitt 160Liters.
Har ett 60liters nu som jag jag stenar i 2 olika storlekar + skiffer.
Men det ger ett så kallt intryck tycker jag.
Tycker sand är dösnyggt och har en del fiskar som trivs bäst med att kunna rota runt i sand.
Men är det inte väldigt svårt med vattenbyten när man har sand?
Hur byter man på bästa sätt så vattnet inte blir så grumligt?
Hur ser blästersand ut?

Vad rekomenderar ni?
#2 - 30 juli 2004 22:16
Hej.

Det är inga problem med vattenbyte när du har sand i karet, slangen behöver du inte föra ner så långt! Vattnet blir inte grumligt heller.

Blästersanden är relativt ljus, men jag skulle rekomendera Rådasand som finns i många akvarie butiker. Den är även någor mörkare.
#3 - 30 juli 2004 22:51
Vilken sand som är rätt beror i någon mån på vilka fiskar man tänker ha, men det är bara viktigt om man har fiskar som gräver eller bökar. Växter har mer synpunkter och gillar, starkt förenklat, finare grovlekar eftersom det innebär att sanden behåller mer skräp (= näring för växterna).

Vill man ha en storlek som i första hand är lätt att hålla ren skulle jag välja 2-3 millimeter. Växterna föredrar dock finare dimensioner och det blir lite pilligare att göra rent, dock inte ohanterligt med lite vana.

Fördelen med blästersand är i första hand att den är billig. För den storlek på akvarium du talar om är det dock inga alltför stora kostnader oavsett vilkar material du väljer. Ta en titta på rådasand och engelsk sjösten innan du bestämmer dig. Själv gillar jag den senare, men har båda i mina akvarier.
#4 - 30 juli 2004 23:07
Man kan blanda olika sandtyper också....
#5 - 30 juli 2004 23:11
När det gäller sanddimensionen så får man tänka på vilken filterkapacitet innevånarna kräver också. Kör ett Tanganyika på 54 liter med rejäl cirkulation (kommer inte ihåg hur mycket nu) och där har jag väldigt finkornig sand. Sanden dras då in i filtret och täpper igen det... ingen höjdare tycker jag och ångrar valet av sandkornsgrovlek...
#6 - 30 juli 2004 23:37
Fin sand i botten med ett tunt lager grus ovanpå hindrar detta och ger växterna mycket skit att växa i. :D
#7 - 30 juli 2004 23:45
Eller till och med lera i botten som en del vxtfantaster har det.
#8 - 31 juli 2004 15:35
Det som är bra med att ha sand som bottenmaterial är ju att skiten lägger sig ovanpå den så man kan lätt suga upp den, se bara till att inte ha slangen för nära för då följer även sanden med.











Annons