Vad är bäst? Rådasand eller någon form av grus i mitt blivande gurami-akvarium?
Några påstår att grus alltid är bättre, för bakterierna kan verka nere mellan gruskornen, medans sanden är tätare och mindre vänlig mot "de goda" bakterierna. Vad ska man tro?
Risken med sand är att man får syrefattiga områden där sumpgas produceras.
Ett sätt att komma runt det är att antingen plantera växter med bra rötter för att få ned syre, eller ha malaysiska sandsnäckor som lever i snadbottnen.
En del växter föredrar sand.
Fördelen med grus är att det bildas bakterier som bryter ned skitebn på botten till något som växterna kan använda. Det tar ganska lång tid för en grusbotten att bli så inkörd.
Om du vill ha växter i karet kommer du nog att behöva göda med PMDD så småning om för att undvika brister.
Alternativt kan du göra som jag och ha jordbotten. (jord i botten och grus ovanpå). Växterna trivs och du behöver bara byta vatten en gång i halvåret.
Jordbotten förutsätter att man har mycket växter i karet.