Dina uppgifter var nya för mig och låter intressanta, men hur funkar det egentligen; de flesta fiskar vi håller i akvarier är ju just "sötvattensfiskar" och borde alltså inte kräva/behöva saltet.
Alla celler behöver salt (elektrolyter) för i fixa vätskebalansen även sötvattenfiskar. Vätska vandrar dit elektrolyterna finns och det är osmos pumpen som styr detta. Så kan du tillfälligt avlasta osmospumpen genom o salta upp så kan fisken lägga energin på något annat. T.ex bekämpa en sjukdomsalstrare
men kanske andra mineraler egentligen behövs som inte finns i vårt kranvatten? Då kanske saltet fyller denna funktion i akvarierna. Hur stor dos rekommenderas? Kan det osmotiska trycket underlättas genom att man matar med speciell föda?
Klart behövs salter, mineraler o spårämnen, och visst är det dåligt med sådant i amazonas vatten men o andra sidan kan vi aldrig återskapa det flödet. Men ser ofta defekta diskusyngel orsakade av brister (mjukt vatten o matas enbart med kalciumfattig artemia)
Att man sedan inte skall ha i salt permanent är en annan sak.
Det som styr den osmostisk pumpen är ett hormon som heter Prolaktin.
Nu kommer problemt då prolaktin har dubbla funktioner.
Prolaktin har benämningen "hormonet av faderskap” och injektioner av PCL har visat sig öka föräldrarnas yngelvårdande beteende, inklusive ökat fläkt beteende och en ökning av slem produktion hos diskus.
Så med andra ord saltar du på minskar du lekbenägenheten.