Jo, men precis.. du har nog helt rätt där! Kan ju mycket möjligtvis ligga till så.
Då har nog du och jag haft dem ungefär lika länge. det är någonting sånt 3-4 månader här med. Kan ju iofs vara så att just den importen som kom in till Sverige har varit lite mer tålig än vad dem brukar vara. om nu både din och min djuraffär har använt sig av samma leverantör.
För Jag har hört en hel del om hur otroligt svåra dessa ska vara. Även hon i djuraffären sa att hon haft några en gång men det gick inte. Dem gillade inte vattenkvalitén. Har även fått en hel del kommentarer på en blogg där jag lägger upp en del bilder på dessa. Många skrev till mig på engelska att man ska absolut inte köpa choklad guramin då den är näst intill omöjlig att få att överleva. Då vattenkvalién dem kräver går inte att upprätthålla. Och även om man skulle lyckas med det så är dem så svår matade. Det var många som sagt som reagerade och gav mig dessa råden/ informationen. Och att dem absolut INTE kan vara i ett sällskaps akvarium.
Jag har absolut inte märkt någonting av detta! Dem äter flingfoder utan problem också.
Men jag vilja gärna att du uppdaterar om du har lust med det så man kan få följa med hur det går för den munruvande honan. Även om det lyckas eller inte så är jag intresserad. Tycker Choklad Guramin är en hemskt fin och rolig liten fisk!
Mina brukade leka i strömmen från pumpen innan den dominanta guramin kom.
Här är bilderna på min dominanta men fina hanne:
http://24.media.tumblr.com/5a9141a6de7afe7d2f9825f490e7ece9/tumblr_n526nvDtdC1tpu40zo3_1280.jpg
http://37.media.tumblr.com/88fc6fa1c81e868409845be0361540df/tumblr_n526nvDtdC1tpu40zo2_1280.jpg