Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Rot till malawifiskar

Arkiverad tråd – read-only.

Kan man ha rot. rötter i ett 720L malawikar. Om man bortser från det estetiska.
Ja det är väl helt och hållet upp till var och en att ha, det enda negativa är att rötter sänker ph värdet i karet.
Vad jag vet gör rötter Ph- värdet surare. Malawis mår bäst i hårt vatten. Så har man inte hårt vatten där man bor hade iallafall jag undvikit rötter i karet.

Mvh Cecilia
Tillsätt Bikarbonat vid del vattenbytena...
Ok, hur mycket bikarbonat?
Å andra sidan, måååånga med så kallad "malawi-biotop";) har ju även ancistrus i karet, och dom behöver ju som bekant cellulosan från mangrove.
Så då blir det ju en liten intressekonflikt!! :D
Vi vill vara snälla mot alla under vattnet, så om det inte är skadligt för malawi fiskarna och ph värdet går att åtgärda så förgyller vi med en stor rot. Hjälper det om roten ligger i badkaret några dygn(med vatten)
Och är det inte rätt marginell PH-sänkning man åstakommer med en rot? Har ju aldrig sett någon som använder enbart rötter som PH-sänkare?
I ett 720 lär nog absolut ingenting hända med ph om det är nån enstaka rot.
Och för den delen, det borde väl växa träd runt malawisjön oxå, så nån jäkla rot finns det nog i den "autentiska malawibiotopen"!! :D
1 tesked per 100 liter vatten.

Tillbaka till kategorin












Annons