Om rosten går att gnida bort så är det brun/kiselalger. Dom kommer bytas ut mot grönalger efter några månader när akvariet blir mer inkört.
Leran kommer inte få speciellt mycket bättre förhållanden mellan näringsämnena om du blandar den med flytande gödning. Flytande gödning innehåller järn och leran innehåller för mycket järn.
För mycket järn och ovanpå det extra järn blir inte bättre.
Däremot kommer leran innehålla lite mer kalium så att kulorna kommer fungera några veckor längre som kaliumkälla. Men när det är slut så kommer kulorna återigen bara vara järnbomber.
Det man kan göra är trycka in Osmocote-tabletter (http://www.osmocote.com/media/pdf/productGuide/labels/27225.pdf), motsvarande Blåkorn här i Sverige, i kulorna som Senskebröderna gör. Dessa tabletter innehåller bara NPK som i kombination med lerans järn ger en bättre näringssammansättning.
Det farliga är att Osmocote/Blåkorn innehåller kväve i Ammoniumform vilket ofta leder till algproblem i akvarier och höjda nitrithalter. Men jag har för mig att Senske spekulerade över om leran i sammanhanget kunde binda ammoniet effektivt. En annan risk är att det blir anearobt inne i lerkulorna och då försvinner kvävet iform av kvävgas till ingen nytta, eller till Cyanobakteriers stora glädje.