Resultat fototävlingen för juli

Kjell Fohrman
Administrator
#1 - 15 juli 2006 07:45
[COLOR=black][FONT=Arial]Så är då juliomgången av fototävlingen avklarad. Vinnaren blev tämligen överlägset Petnym som därmed också drog rejält in på ”toppen”.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Arial]Extra kul var att Doctor tog sig in på ”pallen” för första gången i år samt att Nizztos tog sig in i ”Hall of fame” (bland de fyra bästa) – ett extra grattis också till [/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Arial]C Ciklid som kom in på listan för första gången i år.[/FONT][/COLOR][COLOR=black]

[/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Arial]Resultatet blev som följer[/FONT][/COLOR]
[FONT=Arial]1/ 8.85 petnym/En nypa salt[/FONT]
[FONT=Arial]2/ 8.06 Doctor/Orange![/FONT]
[FONT=Arial]3/ 7.98 Micke/Black beauty[/FONT]
[FONT=Arial]4/ 7.58 Nizztos/Rödöga[/FONT]
[FONT=Arial]5/ 6.92 Muppins/Diskuspuss[/FONT]
[FONT=Arial]6/ 6.52 Kaj.p/kampfisklek[/FONT]
[FONT=Arial]7/ 6.30 Maria Sjöjungfru/”Malin” knaprar trä[/FONT]
[FONT=Arial]8/ 6.00 Drd/Ge f-n i mitt blad[/FONT]
[FONT=Arial]9/ 5.86 C.Ciklid/Gold Nugget[/FONT]
[FONT=Arial]10/ 5.82 Lenmar/Dansa samba med mig[/FONT]
[FONT=Arial]11/ 5.57 Nocturna/TigerBarb nr 3[/FONT]
[FONT=Arial]12/ 5.30 Guy Palm/Jag är också vacker[/FONT]
[FONT=Arial] [/FONT]
[FONT=Arial]Vi gratulerar vinnaren Petnym och övriga deltagare.[/FONT]
[COLOR=black][FONT=Arial]Man kan nu också gå in och göra kommentarer om de olika fotona.

[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Arial]Vi har också en tävling där vi drar en vinst bland alla som deltar och den som hade turen med sig denna gång och vinner en Zoopetvinst är Guy Palm[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Arial] [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Arial]Totalt kom det in 928 röster – rätt bra om man ser till att det är sommar och semestertider.

[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Arial]Tävlingen årets fotograf:[/FONT][/COLOR]
[FONT=Arial]1/ Micke 12 + 9 + 11 +12 + 8 + 12 + 10 = 74[/FONT]
[FONT=Arial]2/ petnym 6 + 11 + 12 + 8 + 10 + 8 +12 = 67[/FONT]
[FONT=Arial]3/ Sonja 11 +12 + 9 +10 + 12 + 9 = 63[/FONT]
[FONT=Arial]4/ Muppins 9 + 10 + 10 +11 + 4 + 7 + 8 = 59[/FONT]
[COLOR=black][FONT=Arial]5/ Arleklint 8 + 7 + 7+11 + 5 = 38[/FONT][/COLOR]
[FONT=Arial]6/ ray 7 + 2 + 8 + 9 + 5 + 6 = 37[/FONT]
[FONT=Arial]7/ drd 3 + 6 + 11 + 5 = 25[/FONT]
[FONT=Arial]7/ Doctor 1 + 9 + 4 + 11 = 25[/FONT]
[FONT=Arial]9/ Lenmar 6 + 10 + 3 = 19[/FONT]
[FONT=Arial]10/ erland 8 + 3 + 7 = 18[/FONT]
[FONT=Arial]11/ Maria-Sjöjungfru 4 + 1 + 6 + 6 = 17[/FONT]
[FONT=Arial]12/ Azur 10 + 6 = 16[/FONT]
[FONT=Arial]13/ Kaj.p 4 +7 = 11[/FONT]
[FONT=Arial]14/ cobra 4 + 5 = 9[/FONT]
[FONT=Arial]14/ Nizztos 9[/FONT]
[FONT=Arial]16/ NE 2 + 5 = 7[/FONT]
[COLOR=black][FONT=Arial]16/ Pjotr 7[/FONT][/COLOR]
[FONT=Arial]18/ Nocturna 1 + 3 + 2 = 6[/FONT]
[FONT=Arial]19/ rolfw 5[/FONT]
[FONT=Arial]19/ marcuspajp 5[/FONT]
[FONT=Arial]21/ C. Ciklid 4[/FONT]
[FONT=Arial]21/ san 4[/FONT]
[FONT=Arial]23/ Guy Palm 2 +1 = 3[/FONT]
[FONT=Arial]23/ Gimbo 3[/FONT]
[FONT=Arial]23/ gjordavljus 3[/FONT]
[FONT=Arial]23/ Morellen 3[/FONT]
[FONT=Arial]27/ Elinor 2[/FONT]
[FONT=Arial]27/ PsyM 2[/FONT]
[FONT=Arial]27/ Zone 1 + 1 = 2[/FONT]
[FONT=Arial]27/ WBG 2[/FONT]
[FONT=Arial]29/ Måns 1[/FONT]
[FONT=Arial] [/FONT]
[FONT=Arial] [/FONT]
[FONT=Arial]Tävling för de som röstar.[/FONT]
[FONT=Arial]Vi har också en tävling för de som röstar - vinsten är en 150/160 cm lång [/FONT][COLOR=#22229c][FONT=Arial]Back to Nature Woodrock-bakgrund[/FONT][/COLOR][FONT=Arial].
Regler: Alla som röstar i en tävlingsomgång deltar i utlottningen. Man får en lott per röst så störst vinstchans har man då självklart om man röstar på samtliga foton.[/FONT]
[FONT=Arial] [/FONT]
#2 - 15 juli 2006 07:50
Grattis till Petnym för vinsten. Grattis till er alla som hade så fina bilder!
#3 - 15 juli 2006 08:49
[COLOR="Teal"][SIZE="3"]Grattis petnym![/SIZE][/COLOR]

Och nämen titta! Jag har placerat mig! :) [:-76]
#4 - 15 juli 2006 09:20
Grattis Grattis!!!
#5 - 15 juli 2006 11:49
Grattis petnym! och grattis Guy till zoopetvinsten!
#6 - 15 juli 2006 12:21
Grattis petnym.

Jag är normalt inte jätteförtjust i bilder av den typen (rakt från sidan på hela fisken), men denna hade jag som klar vinnare denna vecka.
#7 - 17 juli 2006 08:48
Grattis till ett fint foto!
#8 - 17 juli 2006 08:56
Grattis Petnym och alla övriga.
Kjell Fohrman
Administrator
#9 - 17 juli 2006 08:58
Kul förövrigt att det är rejält med kommentarer till fotona i denna omgång - mer sånt:D
#10 - 17 juli 2006 20:50
Tack så mycket!
#11 - 18 juli 2006 07:47
Grattis!
Väldigt välförtjänt och det foto som fick högst betyg av mig.

Jag ser också att snittbetygen för samtliga foton ligger klart över mina betyg. Betyder det att jag är för kritisk/taskig/ärlig eller att "alla" andra är för snälla?
Det här var första gången som jag deltog i omröstningen så jag vet väl kanske inte var ribban skall ligga men om man ser till resultatet så är det alltså tre kort som är ganska nära perfektion (runt 8 och över) enligt genomsnittsröstaren...

Jag kan säga att jag sett mycket få kort i mitt liv som är värda 8 poäng och över. Nu talar jag inte bara om fiskkort utan i största allmänhet. Jag tror det kommer att bli extremt svårt för dem som gett några av månadens kort 10 poäng (vilket jag tror någon har gjort) när det kommer ett perfekt kort nästa månad (eller någon annan månad). Vilket betyg skall man då ge det kort som (kanske) är oerhört mycket bättre än månadens skörd?

Bara mina 20 öre.

/Per-Anders
Kjell Fohrman
Administrator
#12 - 18 juli 2006 08:06
Jag ser också att snittbetygen för samtliga foton ligger klart över mina betyg. Betyder det att jag är för kritisk/taskig/ärlig eller att "alla" andra är för snälla?


Var och en har sin egen skala och bara man är konsekvent är det OK för det är ju snittet som räknas.
Själv jag ännu inte gett någon 10 i någon omgång, och jag är också rätt snål med nior (inte en enda i senaste omgången) men några åttor blir det alltid.
#13 - 18 juli 2006 09:10
Har faktiskt tagit mig i kragen och skrivit en del kommentarer på fotona ifrån julimånad, blivit övertygad efter att flera här inne verkar vilja ha så många åsikter om korten som möjligt. Även ifrån kompletta fotoamatörer som mig?! ;)

Vad gäller gradering utav kort så är det ju som sagt snittet som gäller så bara man är konsekvent så kan det ju inte vara några problem? Ger själv höga poäng då jag utgår ifrån mina egna försök med kameran. Tycker att alla korten som är med i tävlingen är kanon! :D
Kjell Fohrman
Administrator
#14 - 18 juli 2006 09:33
[quote=S_sund]Har faktiskt tagit mig i kragen och skrivit en del kommentarer på fotona ifrån julimånad, blivit övertygad efter att flera här inne verkar vilja ha så många åsikter om korten som möjligt. Även ifrån kompletta fotoamatörer som mig?! ;)[/quote]
Alla personer har ju en röst så därför är det ju lika intressant med kommentarer från alla - t.o.m. från färgblinda[:-12]
Du har helt rätt om att intressanta är att man är konsekvent i röstningen eftersom det är snittet som räknas
#15 - 18 juli 2006 13:50
[quote=S_sund]Har faktiskt tagit mig i kragen och skrivit en del kommentarer på fotona ifrån julimånad, [/quote]

Åh, tusan! Kan man göra det? Det har jag totalt missat.
När jag tänker efter så är det kanske inte en så bra idé. Jag brukar vara hård men rättvis och visa blir arga då. Man kan tycka att de borde uppskatta ärliga människor istället för de som ger glada tillrop för, i vissa fall, undermålig prestation... Nåja.

/Per-Anders

P.S. Är det någon som vet vad vinnaren använder för utrustning. Jag vill nämligen köpa en ny kamera (digital!) och undrar vad ni rekommenderar. Mina "vanliga" systemkameror är ju av märket Nikon så det mest troliga är väl att det blir samma nu. D.S.
#16 - 18 juli 2006 13:53
[QUOTE=peanjo]Mina "vanliga" systemkameror är ju av märket Nikon så det mest troliga är väl att det blir samma nu. D.S.[/QUOTE]

vågar du de ;)
http://www.zoopet.com/forum/showthread.php?t=90237
Kjell Fohrman
Administrator
#17 - 18 juli 2006 14:08
Åh, tusan! Kan man göra det? Det har jag totalt missat.

När jag tänker efter så är det kanske inte en så bra idé. Jag brukar vara hård men rättvis och visa blir arga då. Man kan tycka att de borde uppskatta ärliga människor istället för de som ger glada tillrop för, i vissa fall, undermålig prestation... Nåja.


Åja - frågan är väl om de som deltar är så visa:p
Men uppriktigt sagt så beror det väl oftast på hur man framför kritiken.

Är det någon som vet vad vinnaren använder för utrustning. Jag vill nämligen köpa en ny kamera (digital!) och undrar vad ni rekommenderar. Mina "vanliga" systemkameror är ju av märket Nikon så det mest troliga är väl att det blir samma nu. D.S.

Vinnaren och flera andra (bl.a Doctor, Micke och Sonja) kör med Nikon D70 om jag nu minns rätt - men som sagt den kameran har sina risker som du kan se i Ravens länk. Har nu själv beställt en ny kamera (eftersom jag aldrig får tillbaka den gamla) och den blev en Nikon till - nu D200, men det hade inte blivit Nikon denna gång om det inte hade varit för att man har en massa Nikon-objektiv liggande.
#18 - 18 juli 2006 14:25
Vinnaren och flera andra (bl.a Doctor, Micke och Sonja) kör med Nikon D70 om jag nu minns rätt

Jag tror du har fel, Peter har en Canon 300D, nästan helt övertygad eftersom han skriver att hans bild är tagen med "hans" nya 100 mm Macroobjektiv av märke Canon
#19 - 18 juli 2006 14:43
Jag kör numera med en D200 jag med. Alldeles föträfflig kamera. Men autofokusen är så noggrann att det är svårt att fota genom glas för den känner av de optiska felen som finns i glaset och fokuserar på det. D70n var inte lika finkänslig utan låste direkt på det större kontrastrika området i karet eller utanför fönstren. Men det avhjälps ju med ett polfilter och ett sånt ska inhandlas under hösten. Sen att kameran är för "bra" för flera av mina gamla objektiv får man ju ta, det är ju så roligt att handla nya kameragrejjer! ;) (och otroligt dåligt för den egna ekonomin...)

Hoppas du får mycket glädje av din nya D200 nu Kjell och att du slipper trista olyckor!
Kjell Fohrman
Administrator
#20 - 18 juli 2006 14:43
[quote=Guy Palm]Jag tror du har fel, Peter har en Canon 300D, nästan helt övertygad eftersom han skriver att hans bild är tagen med "hans" nya 100 mm Macroobjektiv av märke Canon[/quote]
Du har rätt[:o]

Nåväl - det viktigaste är tyvärr den som står bakom kameran och inte vilket märke man har;)
Kjell Fohrman
Administrator
#21 - 18 juli 2006 16:40
Men autofokusen är så noggrann att det är svårt att fota genom glas för den känner av de optiska felen som finns i glaset och fokuserar på det

Låter mycket illavarslande - vete sjutton om jag inte skall avboka kameran då :(
Skickade ett priv.mess om detta till dig eftersom en sådan diskussion inte hör hemma i denna tråd
#22 - 18 juli 2006 17:38
Nej du ska inte avbeställa en så pass bra kamera! Har man ett snikakvarium med lite optiska fel i glaset kan det bli lite knas för att kameran har så pass hög känslighet. Mitt ena kar är tyvärr ett sådant men där fokuserar jag bara om och det gör kameran väldigt snabbt! Bilden jag kom tvåa med i tävlingen är fotad med D200 samt Sigma 50/2.8 macro. Och den funkar väl? ;) Se ditt privat mess du fått så har jag försökt förklara lite. Kameran är helt enkelt för bra! Och jag skulle nog formulera om mig lite i tidigare inlägg, problemet uppfattar jag som marginellt trots allt. Skulle kanske skrivit "kan vara svårt" att fota genom glas istället.

Synd att du håller till på andra sidan sverige annars hade du varit välkommen över för att testa!
#23 - 19 juli 2006 07:39
[quote=Kjell Fohrman]Åja - frågan är väl om de som deltar är så visa:p
Men uppriktigt sagt så beror det väl oftast på hur man framför kritiken.
[/quote]

Hoppsan[:I]!
Jag ber om ursäkt för stavfelet. Lovar läsa igenom INNAN jag trycker sänd nästa gång. *Extremt skamsen* [:I][:I][:I]

För övrigt så tycker jag att jag brukar ge en nyanserad kritik där jag försöker lyfta fram det positiva och beskriva hur man skulle ha löst det negativa. På vissa personer hjälper det inte. De blir görsura i alla fall och kastar ur sig ord man inte trodde att de kunde... som jag knappt vet vad de betyder!

/Per-Anders
#24 - 19 juli 2006 07:47
[quote=Raven]vågar du de ;)
http://www.zoopet.com/forum/showthread.php?t=90237[/quote]

Jag är hård. Jag vågar allt!

/Per-Anders
Kjell Fohrman
Administrator
#25 - 19 juli 2006 07:54
[quote=peanjo]Hoppsan[:I]!
Jag ber om ursäkt för stavfelet. Lovar läsa igenom INNAN jag trycker sänd nästa gång. *Extremt skamsen* [:I][:I][:I] [/quote]
Ibland kan ett stavfel bli rärr kul:D

[quote=peanjo]För övrigt så tycker jag att jag brukar ge en nyanserad kritik där jag försöker lyfta fram det positiva och beskriva hur man skulle ha löst det negativa. På vissa personer hjälper det inte. De blir görsura i alla fall och kastar ur sig ord man inte trodde att de kunde... som jag knappt vet vad de betyder![/quote]
Nåväl så farligt är det väl inte och om man vet med sig att någon inte gillar att få kritik så är det väl så enkelt att man hoppar att kommentera dom fotona - då är alla nöjda och glada

Jag har själv förövrigt själv deltagit i några fototävlingar på andra fisksidor (får ju inte tävla på Zoopet:( ) men har nu tröttnat på att delta där och kommer inte att skicka in fler foton dit. Orsaken är helt enkelt att fotona inte kan kommenteras i dom tävlingarna och då utvecklas man ju inte ett dyft som fotograf utan vad som återstår är bara tävlingsmomentet. Detta tröttnar man dock snart på eftersom man inte utvecklas ett dyft som fotograf.
Så det är viktigt och bra med alla kommentarerna i Zoopets fototävling och jag är förbaskat avundsjuk på er som kan delta där:p
#26 - 19 juli 2006 18:22
Canon vs Nikon (igen)

[QUOTE=Kjell Fohrman]Vinnaren och flera andra (bl.a Doctor, Micke och Sonja) kör med Nikon D70 om jag nu minns rätt - men som sagt den kameran har sina risker som du kan se i Ravens länk.[/QUOTE]
Nej, fotot är taget med en Canon 300D + Canon 100 mm Macro + Canon 550EX (blixt)
[QUOTE=Kjell Fohrman]Har nu själv beställt en ny kamera (eftersom jag aldrig får tillbaka den gamla) och den blev en Nikon till - nu D200, men det hade inte blivit Nikon denna gång om det inte hade varit för att man har en massa Nikon-objektiv liggande.[/QUOTE]
Åh, nej... Köper du en Nikon till efter dina erfarenheter? När du hade bra skäl att byta till en Canon 30D eller motsvarande? :D
Kjell Fohrman
Administrator
#27 - 19 juli 2006 18:35
[quote=petnym]Åh, nej... Köper du en Nikon till efter dina erfarenheter? När du hade bra skäl att byta till en Canon 30D eller motsvarande? :D[/quote]
Jepp - men enda orsaken till det är att jag hade en drös med Nikonobjektiv liggande annars hade det inte blivit Nikon igen:p
#28 - 19 juli 2006 19:11
[quote=Kjell Fohrman]Jepp - men enda orsaken till det är att jag hade en drös med Nikonobjektiv liggande annars hade det inte blivit Nikon igen:p[/quote]
stakkas kjell skicka iväg dina nikon gluggar till någon som vill ha dom .
om du kikar på nikon sida så ser du att dom stackar som har beställt n, 200 dom får vänta . kanske lika länga som på din reparation
mvh janne
Kjell Fohrman
Administrator
#29 - 19 juli 2006 19:36
[quote=janne dansk]om du kikar på nikon sida så ser du att dom stackar som har beställt n, 200 dom får vänta . kanske lika länga som på din reparation
mvh janne[/quote]
Min skall i alla fall vara på väg - däremot beställde jag ett objektiv samtidigt och där var tydligen Nikon mycket svävande (ändrar sig hela tiden) om när det finns klart för leverans.











Annons