Rengöring av insida av glas

#1 - 1 januari 2005 19:06
Hej. Har tyvärr låtit mitt akvarium med bara 2 fiskar i nu varit allt-för länge, trodde att de oxå skulle dö, men de har klarit sig länge nu. Håller nu ikväll på med en storrengöring av avkvariet för att se om dom klarar vattenbytet för att lite senare köpa hem ny fisk.
Men: jag får inte bort de gröna algerna på insidan av glaset!!!
Hur gör man ??
Tacksam för snabba svar
#2 - 1 januari 2005 19:11
Ta en svamp eller filtermassa och tvätta glaset med.... tänk på att om de gått i "smutsigt" vatten länge att vattenbytet inte blir för stort för då kan de dö av det.... hmmm e kanske det du vill???
#3 - 1 januari 2005 19:23
köp en skrapa med rakblad på den är suverän! jag tror inte att det är någon fara att rengöra det helt och släppa tillbaka fiskarna. Mitt akvarium brukar nästan gro igen av alger innan jag rensar det och då rensar jag hela, tar bort allt vatten och fyller på med kranvatten och min fiskar dör aldrig *tyvärr* [:)]
#4 - 1 januari 2005 19:59
ta det lungt bara så det inte blir nitrittopp för de 2 resterande fiskarna...! du kanske inte ska tömma ALLT vatten, spara typ 30% av det gamla. vad är det för fiskar förrestne?











Annons