"Regnbågsfisk Elritsa röd"?

#1 - 3 december 2012 22:57
Undrar lite över dessa firrar. Jag tror leverantören kallade dessa Notropis chrosomus, men de har inte dem kvar i deras lista så inte helt hundra att jag minns rätt. Det som gör mig lite fundersam är att de hade satt temp 20-30C, vilket inte stämmer med de blå elritsa som är listade här på zoopet. Annars hade de inte mycket mer info, på deras bild såg de ut som de blå men röda istället. Stod N. Amerika dock så 30C låter ju lite skumt. Kan detta vara en variant av de blå helt enkelt, med liknande krav på vattenvärden och temp? Eller hade de fel namn? :confused:

Ett par kassa bilder, gälar va snabba dom är;

http://i.imgur.com/OXHI7.jpg

http://i.imgur.com/1qgrq.jpg

Kan försöka ta bättre bilder om det hjälper.
#2 - 4 december 2012 13:18
Området de kommer från ligger på gränsen mellan tempererat och subtropiskt. Kan vara enorma skillnader på temperaturen mellan årstiderna i den amerikanska södern. Minusgrader och snö på vintern och +40 på sommaren.
Ska vara en tålig fisk men den kräver årstidsväxling om man vill ha lek på dom. Men ska man bara titta på dom funkar ett kar i rumstemp utan doppvärmare kalasfint.
#3 - 4 december 2012 22:06
Ah tack hum tror jag tolkade N Amerika som Kanadatrakten.. De blå och de röda kommer från liknande förhållanden då i alla fall? Samma storlek? Och en karpfisk ingen regnbågsfisk då ser jag ja. :)
#4 - 5 december 2012 11:34
[QUOTE=Rebah;1625165]Ah tack hum tror jag tolkade N Amerika som Kanadatrakten.. [/QUOTE]


N Amerika startar vid Rio Grande, dvs gräns mellan Mexico/USA och slutar i norra Kanada.

Allt mellan skitvarmt i öknen till svinkallt uppe vid polarisen.....

:-)


.
#5 - 5 december 2012 13:17
[QUOTE=Ken Olofsson;1625231]N Amerika startar vid Rio Grande, dvs gräns mellan Mexico/USA och slutar i norra Kanada.

Allt mellan skitvarmt i öknen till svinkallt uppe vid polarisen.....

:-)


.[/QUOTE]

Nja inte riktigt, Panama brukar räknas som gräns för nord- och sydamerika. ;)
Kjell Fohrman
Administrator
#6 - 5 december 2012 15:15
[QUOTE=malfunkshun;1625240]Nja inte riktigt, Panama brukar räknas som gräns för nord- och sydamerika. ;)[/QUOTE]
Och vart tog Centralamerika vägen? Kanske någon ny tyfon som spolat bort alla länder mellan nord och sydamerika;)
#7 - 5 december 2012 19:26
Centralamerika hör till kontinenten Nordamerika. It's a fact :)











Annons