<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>citat:<hr height=1 noshade id=quote>så jag har löst det genom att en kompis till mig har lovat att käka upp min red tail cat när han blir för stor. jag läste någon stans att det skulle va en ganska god matfisk, om man gillade mörkt kött <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>Huga, det var ju också ett sätt att bli av med för stora fiskar, åtminstone för folk med tillräckligt <img src=extra_smiley_cold.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_hearts.gif border=0 align=middle> och kompisar med <img src=extra_smiley_bigmouth.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_bigmouth.gif border=0 align=middle> men jag skulle nog ha svårt för att göra mig av med en tam fisk på det viset, fäster du dig inte vid dina fiskars personlighet?
Att käka upp en red tail blir ju som att käka upp något annat tamt djur, men jag får väl erkänna att jag själv ätit av Highland Cattle kött från en tam tjur som jag kammat, fotograferat etc vid flera tillfällen. Det var visserligen gott, men känslomässigt kändes det ganska konstigt när man tänkte på var köttet kom ifrån. I och med att jag visste att djuret hade det ypperligt bra medan det levde kändes det bättre än att äta kött från andra djur, som förmodligen inte haft det lika bra, men å andra sidan hade man ju lärt känna djuret som en individ och då kändes det ungefär som att äta upp en kompis gissar jag, man kände sig lite som en kannibal, även om tjuren givetvis inte var en människa. Bönder har nog lättare för att äta upp tamdjur än vad jag har, eftersom det är en del av en normal bondes livsstil.
Nåja, jag tror också jag har läst någonstans att red tail mal ska vara en lämplig matfisk. Om du nu ska göra som du planerat, tänk på att du inte bör medicinera i akvariet eftersom gift i så fall riskerar att föras vidare till din kompis. De sista två månaderna av fiskens liv bör du dessutom bara mata med "saftigt" och omväxlande foder, annars finns det risk att smaken på fisken blir "träig", som jag har hört sägas om fisk som enbart matats med torrfoder.
~~~ Max Photo ~~~