redan urjäst???inget läckage

#1 - 5 januari 2004 12:10
igår var första dagen jag fick igång co2anläggningen. det bubblade bra, men nu kommer det knappt nånting. bubblar inget i tvättflaskan och kommer väldigt lite ur syrestenen. skakar man på flaskan börjar det bubbla. har det redan jäst ur? jag använde en liter ljummet vatten, 2 dl socker och ett halvt paket jäst. det har inte stått varmare än rumstemperatur. vad är det frågan om?!

ni får ursäkta tjatet, men jag vill kunna det här till slut
#2 - 5 januari 2004 12:17
Det är viktigt att man kollar datumstämplingen på jästpaketet, så att man är säker på att den inte är gammal. Se också till att petflaskorna du använder är ordentligt rengjorda.
#3 - 5 januari 2004 12:25
Om det väl har börjat jäsa så är det inget fel på jästen. Testa med torrjäst nästa gång och ta bara lite jäst så kommer det förmodligen bubbla längre och inte lika våldsamt.
#4 - 5 januari 2004 12:28
jästen var inte gammal. det bubblar alltså längre med mindre jäst? trodde det var tvärtom. kan man säga att den är slut? måste jag hålla på och göra ny varannnan dag?
#5 - 5 januari 2004 12:51
Jag gör en ny varannan till var tredje vecka och då använder jag bara 1 dl socker.
#6 - 5 januari 2004 12:59
okej. hur mkt annat har du i då?
#7 - 5 januari 2004 13:24
Ungefär 12 dl vatten, 1 dl socker och väldigt lite torrjäst (1 paket till ca 10 omgångar).
#8 - 5 januari 2004 13:40
du får säga mer exakt hur mkt jäst du tar till varje omgång
#9 - 5 januari 2004 13:49
Det är inte jästmängden som felar för dig Panzerkat.

Det fungerar med ett paket jäst likväl som pyttelite jäst. Det fungerar med dubbla mängden socker likväl som halva mängden socker.

Det du vill undersöka, med hjälp av diskmedel och lite vatten, är om det pyser någonstans - dvs läckage. Det blir oftast det där slangen går igenom korken, men även runt gängorna på korken.

Ett annat sätt är att sänka ner alltihop i en hink med vatten för att se om det bubblar någonstans från korken.
#10 - 5 januari 2004 13:57
Vad gör man för åtgärd om det inte är tätt runt gängorna på korken?
#11 - 5 januari 2004 14:00
Ursprungligen skickat av defdac

Det är inte jästmängden som felar för dig Panzerkat.



Det fungerar med ett paket jäst likväl som pyttelite jäst. Det fungerar med dubbla mängden socker likväl som halva mängden socker.



Det du vill undersöka, med hjälp av diskmedel och lite vatten, är om det pyser någonstans - dvs läckage. Det blir oftast det där slangen går igenom korken, men även runt gängorna på korken.



Ett annat sätt är att sänka ner alltihop i en hink med vatten för att se om det bubblar någonstans från korken.




men det jäste ju bra först? men okej ska kolla det
#12 - 5 januari 2004 16:54
sänkte i vatten och det läcker ingenstans. gjorde ny sats idag och det funkade, bubblar som igår. vet nån varför det bara lade av? har det gjort det imorgon igen är det nåt fel inte jag kan hitta
#13 - 5 januari 2004 17:27
Hmm.. Maten (sockret) kan inte ha tagit slut på en dag, så då gissar jag på att temperaturen i rummet var lite låg så att jästen inte riktigt var pigg?
#14 - 5 januari 2004 17:32
Ursprungligen skickat av defdac

Hmm.. Maten (sockret) kan inte ha tagit slut på en dag, så då gissar jag på att temperaturen i rummet var lite låg så att jästen inte riktigt var pigg?



hm. det kan stämma. eller så är det för lite socker? idag körde jag 1/4 jäst, i liter vatten o 1/2 dl socker. det kan ju inte vara läckage om det funkar större delen av dygnet?
vågar inte ställa flaskan på rampen då ena katten envisas med att sova på rampen...vill gärna undvika mäskkatastrofer [:)]
förslag?
(måste tacka alla kunniga på området, att ni står ut med mitt eviga tjat :)
#15 - 5 januari 2004 17:37
sen måste jag få säkert svar: KAN FLASKAN EXPLODERA? kollade nyss på en annan tråd o nog fn ser det ut som att en explosion är på g.
#16 - 7 januari 2004 18:26
Om du har något som kan proppa igen utflödet från mäskflaskan så kan den explodera, men den mest sannolika katastrofen är att mäskflaskan ramlar omkull och sprutar ut all mäsk ner i akvariet.

Skulle flaskan trilla omkull och landa på så sätt att slangen viks och täpper till utflödet skulle den eventuellt kunna explodera.
#17 - 8 januari 2004 16:16
Hej!

Jag har hört att dom som har väldigt mjukt vatten använder 1 tesked bakpulver för att inte jästen ska dö.

Du kan smaka på mäsken om den har jäst ut. SVÄLJ DEN INTE om du inte vill sitta på toa hela kvällen.

Smakar det socker så är det mer socker kvar. Det kan finnas socker kvar i mäsken om alkoholen har gått upp till ca 18% för då dör jästen. Det gäller altså att ha i lagom mycket socker i förhållande till vattnet för att få det optimalt. (2 dl till 1 liter vatten)

Min jäst har alltid funkat i rumstemperatur, både torrjäst och vanlig billig brödjäst. men jag har aldrig fått den att vara längre än 3-4 dagar.

Urban
#18 - 17 mars 2004 03:22
Hadew samma problem med att den varade endast en 3-4 dagar... ställde sedan jäsflaskan ovanpå lysrörsarmaturen.. voila. nu vara det en vecka... tempen är nog rätt viktig..











Annons