Räkor dör!

#1 - 14 februari 2008 16:58
Hejsan.

Jag har ett relativt nystartat akvarium på 95L.

Jag har haft problem med nitrit ändå från start, men har nu fått bort det.

Invånarna i detta akvarium var till en början bara räkor, som jag har köpt mer av med jämna mellanrum.

För ett tag sedan hade jag 13st, hälften körsbär, och andra halvan CR, men nu har jag bara 7st.

Dom verkar dö en efter en, ungefär en varje natt. vad kan det bero på?

Det verkar som att dom minsta dör först, till fördel för dom större som verkar älska att smaska i sig liken:p

Fiskarna är två guppys, en corydoras trilineatus och en corydoras schwartzi.

Vad kan dessa dödsfall bero på?
#2 - 14 februari 2008 17:03
Har du köpt nya växter innan dödsfallen? Eller annan ny inredning som kan läcka "räkfarliga" substanser?
#3 - 14 februari 2008 17:27
Det har jag faktiskt.

2 st, en Opiopogon japonicum tror jag den heter, lång smal gräsliknande växt, och en lite kraftigare växt med blad som är mörkgröna på ovansidan och rosa/lila under,lite större kraftigare blad.
#4 - 14 februari 2008 17:53
Niclas_ skrev:
Det har jag faktiskt.



2 st, en Opiopogon japonicum tror jag den heter, lång smal gräsliknande växt, och en lite kraftigare växt med blad som är mörkgröna på ovansidan och rosa/lila under,lite större kraftigare blad.


Den sistnämnda växter låter som en krukväxt eller en sumpväxt kallad hemigraphis colorata.
Vissa plantor är besprutade(med vad vet jag/vi inte) men om man inte sköljer dem väl så kan räkor ta skada av detta...

Sumpväxten kan ha börjat ruttna och detta ställer oxå till besvär för din biologi i karet...

Det finns en del saker man kan göra ta upp sumpväxten(om det nu är en sådan) och se om den börjat att mjukna(ruttna).
Byt en del av vattnet dock inte för mycket åt gången..
#5 - 14 februari 2008 18:41
Växten sköljdes och är inte mjuk alls. Väldigt fin faktiskt.
#6 - 14 februari 2008 18:51
Niclas_ skrev:
Växten sköljdes och är inte mjuk alls. Väldigt fin faktiskt.


Ja då håller den ännu...

Om växterna sköljdes eller låg i bad innan borde det värsta vara borta men man kan inte vara för säker..

Well om de fått förgiftning eller det är ngt annat som gör att de dör så får man ta till medel som sänker gifter och stärker räkans immunförsvar..men sånna medel finns det få av i butikerna.
#8 - 14 februari 2008 19:02
Ne men har man sett! En sådan har jag ju.

Då är det den boven som tagit död på närmare 300kr för mej :/

Jag får väl ha den som prydnad i en liten skål istället.

Tack så mycket för hjälpen!
#9 - 14 februari 2008 19:37
hemigraphis colorata. tyckte jag skrev det innan men typ inte då haha..
#10 - 14 februari 2008 19:38
En sån köpte jag också när jag var ny :)











Annons