Ragdoll Birma??

#1 - 6 januari 2009 16:59
Går lite i funderingar att skaffa katt.
Inte direkt nu men i framtiden, och vill vara ute i god tid! :)
Har fastnat lite för Ragdoll eller en Birma?
nån som har nått intressant att berätta av någon av dessa raser?
#2 - 6 januari 2009 17:10
Birma.Blå eller brun har själv 4 st.Det kommer snart ett bättre svar av miluhe.
#3 - 6 januari 2009 17:18
Birman är en väldigt mysig katt. Den är lugn men ändå fart i. Mycket kelen. Pälsvården är relativt lätt, lite borstning då och då. Ett bad någon gång om året.
En mycket social ras.
#4 - 6 januari 2009 17:41
Den ljusa varianten tycker jag är finast :)
Hur mycket kostar en renrasig birma som är registrerad?
Tips på sida där man kan hitta upp födare inom olika raser?
Har bara bondkatte själv så är inte så inne på "ras" katter
Har ni era som ute kattar?
#5 - 6 januari 2009 17:48
Den ljusa kallas blå
Priset är runt 6000kr
Min svärmor föder upp birma hon vet mer om uppfödare så när det är aktuellt så pm:a mig.
Vi har inte våra som utekatter, de är innekatter sen generationer tillbaka. Är det fint väder tar vi ut dem i koppel, framöver ska vi fixa stor utebur där de kan va när det är varmt.
Risken att ha dem lösa som utekatter är att de blir troligtvis stulna.
#6 - 6 januari 2009 17:51
Okej, ska googla lite och läsa på om de två raserna. Var först ine på en Bengal men sen när jag fick träffa bengaler så alldrig en bengal. Jobbig ras tycker jag.

Min katt blir en utekatt då jag själv anser att det är djurplågeri att ha katter
enbart innomhus, men alla tycker olika!!
Tack för svaren! :)
#7 - 6 januari 2009 17:54


Min katt blir en utekatt då jag själv anser att det är djurplågeri att ha katter

enbart innomhus, men alla tycker olika!!

Tack för svaren! :)

Alla tycker olika men en utekatt lever i snitt 2,5 år.
#8 - 6 januari 2009 17:59
Ja nu finns ju inte bara brun och blå.... finns en uppsjö av olika färgvarianter. Gå in på www.birma.se för att läsa lite mer om rasen och se på bilder osv.

Den birma jag hade var väldigt pratig av sig, så gillar man det så är det en bra katt :) däremot om man vill sova på natten kan de bli lite väl högljudda! Men det är nått man får leva med för de är världens goooaste katter! Men tänk på att de normalt sett bara tyr sig till en person. Det fick min sambo erfara.... Gizmo sket fullkomligt i henne om han var kelig eller ville busa... då gick han te mig... jeje här är några bilder på Gizmo bruntabby färgad för övrigt...
#9 - 6 januari 2009 18:01
Finns fler färger men blå o brun är grundvarianterna. Men två blå kan inte få en brun, men två bruna kan få en blå. Så blått är den absoluta grundfärgen. Våra fyra går till oss fyra i familjen de har ingen speciell favorit
#10 - 6 januari 2009 18:02
Okaj! ja, det är väl lite olika antar jag... jag hade ju han ett tag innan jag träffade tjejen de berodde nog på det....
#11 - 6 januari 2009 18:08
Mina ute katter är 10, 9 och 7 år gammla. Plus att de är rov djur, vilket betyder
att de ska jaga.
Jag bor/ska bo på landet där det oftast inte blir överkörda eller stulna så jag tycker det är självklart med ute katter. Skulle jag på något vis hamna i lägenhet skulle jag inte skaffa katt.

Ska gå in där och kolla lite, är alla Birmor pratglada? känt för rasen?
#12 - 6 januari 2009 18:15
Våra innekatter har inte blivit yngre än 16 år. Så de mår bra de med.
Många åsikter om inne o utekatter jag har min som jag inte gitter diskutera om.
#13 - 6 januari 2009 18:20
Precis, det finns många färger... och skulle jag köpt i dag, så hade det blivit en tabby.
Får väl presentera min birma oxå. Hon är sju år och heter Mirandas Darling Angel Star.
[CENTER][ATTACH]16513[/ATTACH][/CENTER]
En liten oskyldig soffkudde på max tre kilo, kelen - när hon vill -, respektingivande (fråga Bröderna Bus & Sabotag... det räcker med en isande blå blick för att de ska gå därifrån), morgontrött (rör inte på sig före klockan nio tidigast)... mysig kisse helt enkelt!
#14 - 6 januari 2009 18:23
Det är himla vackra katter. Blir nog en hane för min del, då hon djur inte är min grejj :) Bara när det gäller hundar!
#15 - 6 januari 2009 18:24
Jag vet att jag skrev att inte diskutera om inne o utekatter. Men bara en liten sak till.
Inte släpper vi ut våra hundar vind för våg eller hästar, kaniner, marsvin, fåglar mm
#16 - 6 januari 2009 18:25
Precis, det finns många färger... och skulle jag köpt i dag, så hade det blivit en tabby.

Får väl presentera min birma oxå. Hon är sju år och heter Mirandas Darling Angel Star.

[CENTER][ATTACH]16513[/ATTACH][/CENTER]

En liten oskyldig soffkudde på max tre kilo, kelen - när hon vill -, respektingivande (fråga Bröderna Bus & Sabotag... det räcker med en isande blå blick för att de ska gå därifrån), morgontrött (rör inte på sig före klockan nio tidigast)... mysig kisse helt enkelt!

Jättesöt är hon.:d
#17 - 6 januari 2009 18:32
Hästar har stora inhägnade och är mer präglad efter människans livsstil än katten. Kanin enligt min mening ska också bo ute i stora inhägnader.
Att man kan ha en kanin innomhus i en bur på 100*40 cm är i min mening
helt orimmligt.
Katt är väl egentligen det husdjur vi har som är minst präglad på människan och behöver männsikan minst.
Hunden är väldigt domestiserad och överlever inte utan människan kanske efter ett tag. Men skulle jag släppa ut min hund så skulle nog inte han överleva länge
fast han är jagande vint hund!
#18 - 7 januari 2009 12:25
du kan nog få leta länge efter en uppfödare som vill sälja sina birmor som utekatter.....
#19 - 7 januari 2009 14:31
Några jag känner har en ragdoll, hon är en helt underbar katt!! Så fort man kommer så ska hon gosa. En helt underbar katt helt enkelt:). namnet ragdoll betyder ju "trasdocka". fast birmor är också jättefina, känner dock ingen. däremot har dom något längre päls än ragdollen. birmor och ragdollar säljs som innekatter.

Vi har förresten en bengal här hemma (och 3 norskaskogkatter):D En helt underbar, aktiv liten sötnos:P
#20 - 8 januari 2009 15:19
Nog lär det finnas några uppfödare som har lite vett tycker jag.
Har ragdoll uppfödare här där jag bor kanske ska ta kontakt med dom och
få höra lite mer om rasen :)
Var en tant till skolan (gick djurvård) som pratade om Bengaler och hade även med
sig 3 av sina katter och dom skrek konstant, så jag lära fråga om de lät lika mycket hemma och de gjorde de tydligen så nån sån blir det inte :)
#21 - 8 januari 2009 19:28
jag har för mig nånstans att ragdolls inte kan vara utekatter eftersom dom inte har någon underull.
#22 - 8 januari 2009 21:09
Fast så kallt har vi inte här. Mina nuvarande katter med "vanlig" kort bondkatts päls fryser på vintern och går inte ut mer än 5 minuter om gången. Det är ju deras val. Katter är fria djur och det är inte katten som bor hos oss det är vi som bor hoss katten. Så jag tror inte katter är ute när det är kallt och de fryser om de inte måste och mina katter måste inte :)
#23 - 8 januari 2009 22:22
Jag har Ragdolls sedan tio år tillbaka. Jag skaffade dem efter att min utekatt blev påkörd när han var 2½ år och jag svor dyrt och heligt att aldrig utsätta en katt för riskerna utomhus igen. Just därför valde jag Ragdolls som trivs bra som innekatter. Jag tror du får väldigt svårt att hitta en seriös Ragdolluppfödare som går med på att sälja en kattunge som utekatt.

Ragdolls är semilånghår, precis som Birman. Deras päls har underull och är relativt lättskött, men det skiljer från individ till individ. När jag ställde ut dem badade jag dem inför varje utställning, men nu när jag slutat med det tar de själva hand om sina pälsar om jag hjälper dem med kamningen emellanåt.

De är stora personligheter, alla är olika och jag har därför svårt att uttala mig generellt om rasen. Vanligtvis är de väldigt keliga och sociala. De gillar att vara med där det händer något. Rasen i allmänhet är ganska stillsam av sig och klättrar oftast inte på väggarna men de har ändå sina tokryck där de springer omkring och busar.

Jag har en blå mitted hane med bläs och en brun colorpoint hona. Det finns även bicolor ragdolls, dessa har en vit teckning i ansiktet. I övrigt så finns nog ragdolls i samma färger som birmorna.

Här finns mer information om Ragdolls: http://scandinavianragdoll.com/
#24 - 9 januari 2009 19:05
Verkar som trevliga katter, hoppas jag :)
finns det ingen uppfödare som säljer katter som ska vara katter får
jag väl köpa mig en blandras eller en bondkatt då :)
Fastnade för raddoll/birmas utseende men utseendet är ju inte allt
här i världen.
Tycker självfallet att mina bondkatter är fina också :)











Annons