Halloj Balja!
Jag har i några trådar gett rådet "låt naturen ha sin gång" därför att min högst personliga åsikt är att det är så vackert, spännande, facinerande och... naturligt att se fiskar lägga rom, dra upp och passa sina yngel.
I sällskapskar är det trist nog ofta så att ynglen ganska snabbt stryker med då andra fiskar är där och nappar åt sig när föräldrarna för en stund tappar kollen på sina yngel, eller att de fajtas med något rivaliserande par o.s.v.
Frågan är; vad har du för planer med dina Scalaryngel? Skall du bedriva odling? När det gäller strikt Scalarodling skall nog något proffs på detta område ge råd. Jag kan tänka mig att det finns en del olika tekniker för att på ett effektivt sätt odla Scalare.
Om det å andra sidan är så att du kanske bara tycker det är kul att låta några kullar med Scalareyngel få växa upp så föreslår jag "låt-naturen-ha-sin-gång-metoden.
Alltså; varför inte låta lekparet lägga sin rom, dra upp sina yngel och vårda dem en tid. Senare kan du ju ta över ynglen till ett yngelkar och dra upp dem där på egen hand, och se dom växa upp. Jag tror faktiskt både föräldrar och yngel mår bra av det.
Metoden att ta bort bladet med rommen och kläcka denna i ett annat kar har jag faktiskt aldrig testat, så jag har inga råd att ge när det gäller den grejen, men jag tycker det låter lite krångligt på nån vänster...
Om det är så att du oroar dig för att de andra fiskarna i karet skall äta upp äggen eller på annat sätt störa dina Scalarer så kanske du kunde ta över lekparet till ett ensamt lek-kar och låta dom köra på i lugn och ro där, förslagsvis efter att de har fått leka några gånger och riktigt etablerat sig som par och yngelvårdare.
Jag drog förr i tiden upp en helsikes massa yngel av Scalarer, Fjäril-, Palett-, blå-, Zebraciklider med flera sorter, enbart genom att låta dom vara där de trivdes och var lekvilliga. När ungarna var såpass stora att de kunde föras över till något yngelkar, sög jag bara upp ynglen med en hävert, snabbt och smärtfritt.
Det skulle vara kul att få lite mer info om vad du har tänkt dig med dina Scalarer.
Och det skulle vara intressant att få höra lite om den där plocka-ur-blad-eller-sten-med-rom-metoden från någon som drar upp yngel på detta sätt. Det är alltid spännande att lära sig något nytt!
Mvh
/Max
Bilder:
http://www.flickr.com/photos/42925020@N00/