Räcker det här??

#1 - 17 mars 2003 13:24
<font face='Arial'>Tjo, jag har för några veckor sedan startat ett 128liters... har följande

Fluval 3 inne filter
värmare
2rörs ramp med aquastar och GRO-lux rör...
1-3mm svart rådasand

Ph värde runt 7,5-8 (har inte mätt sedan jag satte i min andra rot...)

växter:
4 krukor Limnophila sessiliflora
2 krukor Acorus gramineus var.pussilus (trot att det är dom) :]
1 kruka Java ormbunke
2 krukor vet inte vilken det är men är väldigt lik Cryptocoryne walkeri (lutea).
1 kruka någon Rödbladig växt vet in vad den heter
men ser lite ut som Alternanthera reineckii.

Alla är planterade i sanden...

fiskar:
3 Skäggmunsmalar
2 Palett ciklider
10 Koppar tetror
20 Neon tetror
3 Metallpansrmalar

De röda vävterna har bladen börjat blekna på och en del har oxå lossnat...

Frågan är...

räcker belysningen?
Och har jag rätt gödning.. kör med Florena av märket Sera...
Jag har en enrörs ramp liggandes ska jag sätta in den oxå eller? och vilket rör i sådana fall rekomenderas..?

/MVH Frozen_plauge


http://www.zoonen.com/minzoon.asp?oid=68531
</font id='Arial'>
Bilagor:
#2 - 17 mars 2003 17:00
Grolux rören kan jag inte rekommendera dom är alldeles för svaga det finns akvariehandlare som säljer dom som växtrör men det är i min mening alldeles fel. vanliga varmita standard (fullspektrum) rör funkar bra . själv kör jag med 3 rör i mitt lilla 105 liters 2 st hagen sunglo och ett sylvania aquastar. Aquastar har mycket blått 10000 kelvin. Jag tycker det blir lite för gult med bara sunglo

Mvh Micke Eklund
#3 - 17 mars 2003 17:41
Hej!
Angående dina röda växter som bleknat:
Jag har läst nånstans att röda växter behöver järngödning för att behålla färgen.

/Jula
#4 - 17 mars 2003 17:54
<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>citat:<hr height=1 noshade id=quote>
Grolux rören kan jag inte rekommendera dom är alldeles för svaga det finns akvariehandlare som säljer dom som växtrör men det är i min mening alldeles fel.
<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>
Det stämmer att dom upplevs svaga för oss människor. För växter är dom däremot väldigt starka och det beror på att vår syns ljuskänslighet är helt olik växternas.
Här kan man se vanliga rör och den gröna fotosynteskurvan:
http://www.hereinspaziert.com/Sehlicht/Bild5.htm
Rören ger mest output där växterna är som minst känsliga men våra ögon är som mest känsliga. Om man vänder uppochner på fotosynteskurvan så får man i princip våra ögons ljuskänslighet.
Jämför med GroLux:
http://www.hereinspaziert.com/Sehlicht/Bild12.htm
Spikarna sammanfaller mycket bättre med växternas känslighet.

Men jag håller med dig Micke att dom inte är så lyckade i växtakvarium fast av en annan anledning: Dom har, för oss människor, ganska otäckt rosaaktigt sken och man har ju ofta växtakvarium för att det ska vara vackert.
#5 - 17 mars 2003 21:56
Tack för tipsen...

I morrn är det jag som drar till Akvarielagret och köper reflektorer och nya rör...<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
Kanske lite järngödning oxå...
<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

Kolla in på:
http://www.zoonen.com/minzoon.asp?oid=68531
MVH Frozen_Plauge











Annons