Pseudocrenilabrus nicholsi

#1 - 10 maj 2004 07:29
Är det någon som haft/har denna art som kan dela med sig av sina
erfarenheter ?. Lämplighet i sällskaksakvarium,odling, beteende etc.
#2 - 30 december 2005 21:46
Nicholsi

Hej! Ditt inlägg skedde ju för ganska länge sedan - jag vet inte ens om du läser i forumet längre. Men...ändå ett försök till svar för det verkar ju inte precis vara en uppsjö av intresse för nicholsin.

De funkar Ok i ett större sällskapsakvarium - mycket snack om deras agressivitet, men jag tycker nog att de är förhållandevis fredliga mot andra. Hanen kan dock vara brysk mot honorna. Har precis fått ca. 40 yngel (de är nu i separat akvarium) och det var intressant att studera honans omvårdnad inna hon fick gå tillbaka till det stora karet. Kan berätta mer - om du hör av dig och är "levande" i forumet.

mvh/ joe
#3 - 26 januari 2006 14:54
Kul med ett svar även om det dröjde. jag har faktislt nu lyckats att få
tag på nicholsi. 2 hanar och 2 honor simmar i en 165 liters burk.Det är dock inte så stora ännu. Planen är att de så småningom skall över till ett 540.











Annons