Projektkod RV - räkvas!

#1 - 21 januari 2012 14:21
Hej!

Ska ikväll åka förbi Ikea och köpa mig en "bladet 45cm" som ska få bli en räkvas..

Ska sedan när jag kommer hem försöka fixa en passande plats för denna, en plats som är varm på vintern och sval på sommaren... Inte alltför lätt i en liten 2a!

Tänkte i den ha lite räkor och snäckor och har därför lite funderingar..

Tänkte som bottenmaterial ha svart rådasand.. Men har ett svagt minne att någon sagt att det inte är bra för räkor.. Någon som vet ngt om det?

Sen tänkte jag ha lite javamossa, jättevallisinera (eller någon annan växt som blir 30cm+ (tips?) och musselblommor på ytan..

Invånarna var tänkta att vara lite gula körsbär, CR och någon form av posthornssnäcka..

Hur gör man då vasen rymningssäker så ingen liten rackare smiter ut för mig!?

Ochr det någon som kan rekommendera ett bra filter till detta? Borde bli ca 17-20 liter vatten, och då akvariet är så litet och djupt så skulle det vara skönt med ett litet och smidigt filter!
#2 - 21 januari 2012 14:35
hej!
va kul!
här har du min projtråd om min räkvas. kanske kan va lite nyttig info där eller så
http://www.zoopet.com/forum/showthread.php?t=139307

jag skulle nog inte köra på jättevallis. den är för stor för en vas. de blir lätt nån meter eller längre nämligen- ne ta hellre en vanlig vallis eller skruvvallis.

svart sand är bra till räkor. färgerna kommer fram mer. bara se till att det inte är giftig svart sand.

sällan räkor rymmer. mina rymde bara när jag hade grenar som gick ut över kanten.

kolla på det filter jag har i min tråd. jag har moddat om mitt o satt på en väldigt fin filtermatta. sånna man får med till billifilter. de är räksäkra.
#3 - 21 januari 2012 14:52
Var väll mest orolig för att de där små krälande buss äcklens ska rymma! Vet att dom som är i mitt uppdelade kampfiskkar kryper upp i taket, runt avspärrningar och allt!

Okej, tackar! Ska kika då :) anledningen att jag tänkte på jättevalli är att jag har en del i mitt 150l som växer som ogräs så jag kunde ta lite skott där.. Men då ska jag kolla om de finns ngn bättre som blir typ 35cm på någon av alla djuraffärer här i birsta :D
#4 - 21 januari 2012 15:02
[COLOR=#333333] små krälande buss äcklens?? nee de är ju tokcharmiga snyggingar![/COLOR]
#5 - 21 januari 2012 15:05
Oj, rättstavningen på iPhone är irriterande ibland! Bussnäckorna skulle de vara! :D mina piggsvinssnäckor i det stora karet är typ favoriterna över alla fiskar och allt för dom är så sjukt häftiga! :D
#6 - 21 januari 2012 15:07
haha första gången jag har varit med om en autocorrectfail här på zoopet. o bra var dem ju med :P
#7 - 22 januari 2012 10:15
Haha, ja.. xD där får man för att man inte dubbelkollar de man skriver!

Har funderat på att köra Sphatiphyllum som hög växt i vasen nu.. Fint då den blommar och håller på :) + att jag har massa skott i krukorna hemma! sen får vi se om jag hittar på ngt annat att stoppa i med!
#8 - 22 januari 2012 13:27
funkar den under vatten då?
#9 - 22 januari 2012 14:21
Dom har den iaf under vatten på den lokala arken butiken! Men ska göra mer undersökningar
#10 - 22 januari 2012 14:25
okej. a jag vet inte så :P

vore skitnyggt annars!
#11 - 22 januari 2012 15:02
Sphatiphyllum är väll Fredskalla?
http://www.zoopet.com/vaxter/vaxt.php?NR=29&SOK=1

I så fall fungerar den tyvärr inte under vattnet.
#12 - 22 januari 2012 15:03
det jag misstänkte med.
#13 - 22 januari 2012 17:01
http://www.zoopet.com/forum/showthread.php?t=149249


Här har du min vas :) trycksatt co2 bland annat :P
#14 - 22 januari 2012 21:15
Tacktack! Har kikat lite på din med nu :)
Nu är det största problemet bearbetningen av sambon, men det går frammåt!

(hon tycker vi ska skaffa ett 60 liters 6 kantigt akvarium som ngn i stan säljer istället och ha några små ciklider däri, typ apistogramma ramirezi.. Med jag försöker få min räkdröm att gå igenom! :|
#15 - 22 januari 2012 21:23
en vas är ju sååå mycket snyggare än ett sexkantigt kar. utan tvekan
#16 - 22 januari 2012 21:32
Hittade även ett 8-kantigt 25 liters kar... Kanske ngt för räkorna... Hmmmmmm, beslutsångest! :\
#17 - 22 januari 2012 21:40
återigen. vas är mycket snyggare. rent inredningsmässigt.


lägger in en bild på min så får du se hur jag gjort med den.
#18 - 22 januari 2012 21:47
Johanadhoc skrev:
Sphatiphyllum är väll Fredskalla?

http://www.zoopet.com/vaxter/vaxt.php?NR=29&SOK=1



I så fall fungerar den tyvärr inte under vattnet.

Det är en sumpväxt och kan stå ganska länge under vatten. Jag tror man kunde ricka till nått så bladen sticker upp över ytan då borde man få en bra "vas feeling!"
#19 - 26 januari 2012 12:49
Ett 8kantigt 20 liters akvarium blev det för 200kr inkl. Lysramp! (fick inte ha ngt utan täckning, sambon ville inte ha några rymlingar) och tror att katterna skulle ha lite kul vid vasen då också!)

Fyllde i den svarta sanden jag hade hemma, men blev bara 3cm, så ska köpa lite till idag! Funderar på att söka upp lite bambupinnar och göra en mittenplantering med dessa..!

Lite anubia bland bambun, nå vallisinera spiralis i bakgrunden, musselblommor på ytan, sen möjligen nån mindre asiatisk hålsten!.

Lägger ut bilder ikväll på hur det ser ut i början :)

Edit: självklart ska dom få ngn typ av mossa med!
#20 - 26 januari 2012 16:51
spiralis gör sig snyggt mot bambu, har de i mitt kar me honungsgurami.
även dvärgvallis.
#21 - 26 januari 2012 18:35
Här kommer lite bilder!

Akvariet!
http://imageshack.us/photo/my-images/853/img06441.jpg/

Dagens inköp - Bottenfilter (150kr), bambupinnar (20kr), Trollhassel (10kr), Svart rådasand(90kr), röd skiffer(25kr), 3 anubior i olika storlek(100kr)
http://imageshack.us/photo/my-images/209/img06411.jpg/

Kokning av bambu!
http://imageshack.us/photo/my-images/268/img06431t.jpg/

Bambun silikonad i karet.
http://imageshack.us/photo/my-images/855/img06451.jpg/



Fick inspirationen till bambu från ditt kar MrH! tyckte de var skithäftigt!

Hur länge lät du silikonen under bambun härda innan du hällde på sanden?
#22 - 26 januari 2012 22:16
oj, de va trevligt att man kan inspirera andra.
nu grejade ja me akvarierna en hel del innan ja starta dom så dom stog väl veckor eller nått sånt utan vatten.
men efter 2 dygn så är du nog ganska safe, de är ju inget tjockt lager du lagt.











Annons