Tjena alla sydamerika fans.
projektarbete +Akvaristik = Mvg?
Jag tänkte köra ett projektarbete inom Biologi/kemi (Går naturvetenskapligt), och min hobby är ju akvaristik så jag tänke man kunde kombinera min hobby och mitt projektarbete?
Det 3 viktigaste sakerna med projektarbetet är att:
1. Bra frågeställning (veta vad man ska besvara/göra)
2. Planera ordentligt
3. Föra loggbok
Jag tar mig gärna an allt som har med akvaristik att göra men problemet är frågeställningen.
Annars är det ju rätt lätt att föra loggbok om akvariet och planera projektet är inte heller några problem.
Så det vore skitbra om ni kunde hjälpa mig brainstorma lite.
Ps. satte denna tråden i Amerikanska ciklider för jag gärna vill ha sydamerikanare involverade i projektet
- Glöm bara inte bort en viktig sak. Projektarbetet 100-poäng bedömns inte bara utifrån projektets utformning och innehåll. En minst lika viktig sak är att det bedöms som en
process.
Det vill säga:
Från tanke(frågeställning) till idé till resultat!
Du skall kunna uppvisa under projektets gång att den "handlingsplan" som du satt upp följs. När projektet sammantställs är det därför av hög vikt att resultatet är en frukt av din ursprungliga idé!
Eller med andra ord: - Var din tanke att bygga en korv - så är det inte helt lyckat om det blev en - resa!
Dock finns det inget som säger att du kan inte uppnå ett högt slutbetyg trots ett
misslyckat projekt!
Låt mig exempelgöra:
- Du bestämmer dig för att få lek på en svårt art av ciklid. Trots ihärdiga försök slutar det med ingen lek samt att fiskar dör och akvariet drabbas av missväxt.
Det gör inget alls om du hela tiden tydligt
dokumenterar och kan
redovisa varför det gick åt helvete:)
Med andra ord: Gör vad sjuttons du vill - men skall du ha
MVG - se till att vara noga med l
oggbok och
dokumentation:)
(har varit handledare för ett stort antal projektarbeten genom åren)