Problem med Guppy

#1 - 13 oktober 2006 07:59
Hej
HAr ett kar på 112l med ett par Ancistrus (försöker få yngel på dessa)
Har lagt i ca:10 neontetror för att få lite färg, köpte sedan 2+4 guppy för att få lite yngen efter dessa också, men med 2 dagars mellanrum har den ena guppyn efter den andra dött (med början på hanarna)
Köpte nya guppy (från en annan handlare) med samma resultat.
Är noga med vattenbyten ingen nitrit mm...

Är det så att guppy är en svår fisk att hålla?
eller skall man göra något annat, ha ett eget kar till guppy?
mvh
Daniel
#2 - 13 oktober 2006 09:25
Guppy kan numera vara ganska sönderavlade och har ibland inte så bra hälsa, men jag tycker ändå det låter skumt att de bara dör så där.

Hur länge koppar du in dem? Vad har du för vattenparameter?
#3 - 13 oktober 2006 09:46
Första gruppen koppade jag in under ca:30min, andra något längre.
temperaturen ligger på drygt 25 grader

Om det var ett inkoppningsproblem borde inte fiskarna dö samtidigt och inte under en veckas tid?



/Daniel
#4 - 13 oktober 2006 09:59
30 minuter är inte så mycket. Jag koppar mina fiskar under 1 timme.

Olika individer är olika känsliga, så nej alla behöver inte dö samtidigt. Men du har ju ändå koppat in dem i en halvtimme så det borde inte vara det. Vad är det för pH på ditt vatten?
#5 - 13 oktober 2006 10:01
Kommer inte ihåg vilket pH jag har, bör vara lite surt eftersom jag har en hel del mangroverötter i (de gör väl vattnet lite surt)

/Daniel
#6 - 13 oktober 2006 10:18
Guppy föredrar ju hårt och svagt basiskt vatten, men är ändå ganska anpassningsbara. Fast när fiskar flyttar från hårt och neutralt eller basiskt vatten till mjukt och lite suet vatten måste de koppas in länge.

Jag har dock mangroverötter i mitt Asien-akvarium men har pH 7.2 ändå.
#7 - 13 oktober 2006 10:23
Ok
Det var bara ett antagande att mitt vatten var surt (trodde det blev det per automatik i och med roten)
Skall se om jag hinner kolla vattnet när jag kommer hem idag, om inte annat så skall jag posta värdena i denna tråden innom kort.

Tanken är att jag skall skaffa mej endelers innom kort, men innan det så bör ju mina andra guppys överleva, eller så bör jag veta varför de dör så jag kan undvika detta.

edit: Och nej jag skall inte blanda endelers med mina mix-guppys, de mixade skall flytta in i ett litet kar när endelers kommer.

/Daniel
#8 - 14 oktober 2006 10:55
Guppy kan ibland vara krångligt att få att funka i början. Lyckas man få tag i svenskodlat fisk är det ofta mycket lättare och lyckas man inte med det så är det oftast lättare med guppy från Europa... men mkt i butiken kommer från Asienodlingar och kan vara svårt att få dem att acklimatisera sig. Det man kan passa på o fråga i butiken är om de har salt i vattnet där, ganska ofta tillsätter butikerna salt och då är det ngt man ibland får tillsätta även hemma en tid.. beroende på vad man har för andra fiskar i akvariet. Men detta med att ha guppy i salt eller inte är ngt som diskuteras mycket bland " guppyfolk ", själv har jag inte salt mer än om jag har fiskar som inte mår bra, men vet många andra som alltid har salttillsats till guppy ( om det bara är guppy i akvariet )
Men lycjas man få tag på svensk odlad fisk så är det ofta mycket lättare i början
#9 - 23 oktober 2006 20:45
Daniel_c skrev:
Hej

HAr ett kar på 112l med ett par Ancistrus (försöker få yngel på dessa)

Har lagt i ca:10 neontetror för att få lite färg, köpte sedan 2+4 guppy för att få lite yngen efter dessa också, men med 2 dagars mellanrum har den ena guppyn efter den andra dött (med början på hanarna)

Köpte nya guppy (från en annan handlare) med samma resultat.

Är noga med vattenbyten ingen nitrit mm...



Är det så att guppy är en svår fisk att hålla?

eller skall man göra något annat, ha ett eget kar till guppy?

mvh

Daniel


Detta har hänt mig med, Köpte 5 stycken guppis, hanarna har nu dött. Har medicinerat mot parasiter och bakterier. Av någon anledning mår de tre honorna bra nu. Hoppas att det berodde på medicinen.
Mina hanar hade "fenklibb" och blev slöare och slöare med tiden och guuud vad de kliade sig mot sten och växter.
Stressande att se dem. [:o]
acinna











Annons