problem med grus

#1 - 7 april 2011 15:23
Jag har en liten dum fråga men hoppas få svar på den. Jag har precis startat ett 350liters juwel Rio. Jag har liggunderlag under gruset men innan jag hade fått i allt grus så fyllde jag vatten i eftersom jag behövde stoppa i fiskarna och då flöt ett av hörnen på liggunderlaget upp en bit och då passade en av mina ciklider på att sprätta ner grus så det hamnade under liggunderlaget så jag undrar nu om det kan bli problem när jag går lite sten där? Bör man försöka på upp allt grus eller kan man vara lugn och låta det vara där?
#2 - 8 april 2011 07:04
nja ingen större fara. har samma i mitt malawi o där ligger det nog massa grus under liggerunderlaget. bara du inte lägger en 25kg sten över just där så kan nog inget hända.

liggunderag under gruset är egentlgien bara bra till när man har fisk som gräver. just för att inte stenar ska ramla ner på glaset eller bli punktbelastningar.

så du kan vara lugn.











Annons