Mm.. absolut.. men att aldrig få läckor, kunna dra en hammare i burken, klarheten, vikten, hur lätt det är att borra för diverse filterlösningar osv tycker jag uppväger för det.. men dessvärre har man ju inte råd haha.. så uppenbarligen håller jag ju med dig.. annars hade jag tagit mig råd haha..
Aldrig läckor? Nja, det skulle nog inte jag våga förutsätta. Har den som svetsat ett akrylakvarium slarvat lite i ett hörn så är det lika upplagt för läckage som om det slarvats med silikon i ett vanligt limmat. Allt hänger på att den som satt ihop karet gjort ett bra jobb och det gäller oavsett typ.
Säkert är det så...men misstänker att herrarna Bygert och ettfettbranamns drömakvarium i plast inte var de olika plastbyttor som Mathce hittade vid vindsröjningen..Typ ;-)
Ligger nog en hel del i det fast det kan ju ändå ha en poäng i att konstatera att det som är problemet med att ha en plastbytta som akvarium är att det är en bytta, inte att den är i plast.
Jag har emellanåt guppys i plastlådor, funkar utmärkt till både yngel och vuxna honor. Bra att ha om man vill stapla dem på höjden också. Släng i lite najas, javamossa eller dylikt så behövs inget filter om du är noga med vattenbyten. Jag har även odlat honungsguramis i plastbyttor men då hade jag värmare och filtrering iofs.
Jodå, jag har också haft guppy i plastlådor fast då stora petboxar, största modellen (som nu kan vara svårhittad) är på nåt i stil med 30 liter och det är ingen märkvärdig skillnad på den och ett lika stort helglasakvarium. Det funkar säkert med plastlådor som inte är transparenta också men dels blir det ju inte lika intressant när man inte ser djuren och dels blir det svårare att ha koll på dem. Vilket inte nödvändigtvis innebär att det blir sämre för djuren, för dem kan det bli otryggt att inte ha några tydliga väggar utan i stället hänga fritt i nåt konstigt ingenting.