plansch bakgrund

#1 - 1 september 2004 16:22
Hejsan!

Jag har ett stort problem , och det är att få min bakgrund att se snygg ut. Det är en vanlig plansch som man köper på akvarie affärerna. Är det någon som har något bra tips på hur jag ska göra för att få den att sitta snyggt??

Tacksam för hjälp
#2 - 1 september 2004 16:35
ofta har dom en svartbaksida, så vänd på den och låt den svarta sidan synas, snyggare än någon plansch.
#3 - 1 september 2004 16:38
Fast jag tycker det är snyggt med planscher. Vi har satt fast våra med JBL:s fixol så de är fastlimmade på baksidan, jättesmidigt!
Mvh/Maria
#4 - 1 september 2004 17:08
Blöt bakgrunden och bakre glaset med en trasa som du doppar i vatten med någon droppe diskmedel i... placera bakgrunden där den ska vara, sedan använder du en isskrapa eller någon annan plastbit, ett CD fodral skulle nog funka, för att "skrapa fast" bakgrunden på glaset... alla luftbubblor måste bort för att det ska se bra ut... sedan kan du skära till den med en mattkniv eller liknande, för perfekt passform.
#5 - 1 september 2004 17:15
imponerande teknik nancy. Inte för att jag tycker om plancher, men man blir nästan sugen att prova.
MVH
magnus
#6 - 1 september 2004 17:20
Tack så mycket Tant Nancy, äntligen kanske jag kan få till den snyggt!
[:-34]
#7 - 1 september 2004 18:18
Detta skall jag lägga på minnet Nancy. Himla bra tips!!! Här verkar vi ju göra iordning akvarier på löpande band...
#8 - 1 september 2004 19:13
Ojdå![:-91] Ibland blir det ganska kul när man ger tips... jag trodde faktiskt att alla gjorde så...[:-100]

Kanske är så att någon vill ha ett tips på hur man gör en "kolstensbakgrund" av en svart prasselsopsäck för tre spänn också ???[:-17]
#9 - 1 september 2004 19:32
Ja, ja, ja.
#10 - 1 september 2004 19:32
Absolut nancy det låter spännande
#11 - 1 september 2004 19:44
Heheheh... okidok [:-112]

Först gäller det att hitta svarta sopsäckar av prasselmodell... samma kvalitet som pressbyråns småpåsar alltså... såna där som man inte ska hålla på med när familjen sover [:-75]

Man klipper itu säcken så att det blir ett helt plaststycke... sedan "skrynklar" man ihop den ordentligt... Skaka ut plaststycket lite lagom och häng upp med tejp bakom karet... Sedan får man klippa bort överbliven plast och tejpa lite lagom... den ska alltså INTE sträckas...
Har man akvariet stående så att det kommer in minsta lilla ljus bakifrån, så kan man vara tvungen att hänga en säck till bakom den "knyckliga" för att det inte ska lysa igenom....

Grejen med såna här bakgrunder är att man måste hålla bakrutan ren för att det ska bli riktigt snyggt... Eftersom jag nu är den jag är... så kan jag ju rekommendera en liten Ancistrusodling i karet då... Med 200 Ancistrusyngel så har man inga alger [^]
#12 - 1 september 2004 20:58
Samma teknik som man använder för att montera solfilm på bilar tex....
Fredrik
#13 - 1 september 2004 22:11
jag har två hårdrocksposters bakom mitt, e kanska snyggt oxå snyggare än affärernas allra flesta bakgrunder iaf.
#14 - 2 september 2004 06:02
Är det metallica??
MVH
Magnus
#15 - 2 september 2004 06:08
Jag har ett stort problem , och det är att få min bakgrund att se snygg ut. Det är en vanlig plansch som man köper på akvarie affärerna.


....det går väl inte....
#16 - 2 september 2004 06:13
Ursprungligen skickat av Tant Nancy

Blöt bakgrunden och bakre glaset med en trasa som du doppar i vatten med någon droppe diskmedel i... placera bakgrunden där den ska vara, sedan använder du en isskrapa eller någon annan plastbit, ett CD fodral skulle nog funka, för att "skrapa fast" bakgrunden på glaset... alla luftbubblor måste bort för att det ska se bra ut... sedan kan du skära till den med en mattkniv eller liknande, för perfekt passform.





Jag har provat det där men det ser bara snyggt ut ett tag sen torkar det och bakgrunden lossnar igen. Har oxå provat med lite matolja istället för vatten men det funkade inte så länge det heller.
Men det kan ju vara värt ett försök iaf.

Snart får det bli en svart aquael bakgrund istället.
#17 - 4 september 2004 21:56
När jag hade en sån planch satte jag fast den bakom akvariet (på rutan) med lite tejp här och där längs kanten... funkade bra för mig i alla fall. [:-23]
#18 - 4 september 2004 22:01
Det funkar lika bra att sätta fast den med bara vatten, håller hur länge som helst.
#19 - 8 september 2004 22:24
Jag använder svart eltejp.
#20 - 9 september 2004 05:56
Det ska funka, gör bara precis likadant som när du sätter solfilm i bilen. MEN alla som satt solfilm i bilen vet nog att det inte alltid lyckas på första försöket om man inte är så van.
#21 - 9 september 2004 17:21
Hej!

Det gick inte , planschen jag använder är helsvart och när jag satte dit den som Tant Nancy sa så såg det snyggt ut först men när diset hade lagt sig i akvariet så såg det inte alls snyggt ut, den ser grå ut och har ränder efter cd fodralet som jag använde för att skrapa med. Hur sjutton ska jag göra för att få till den, det stör mig något otroligt att den inte ser ut som jag vill att den ska göra. [:-47]
#22 - 9 september 2004 17:48
Läste nå´n stans om någon som använt olja(matolja)istället för vatten.
#23 - 9 september 2004 17:50
Använd en gummiskrapa istället för CD-fodral...
#24 - 9 september 2004 18:22
Jag köpte 1,5 meter blå solfilm på Akvarieleasing för den otroliga summan 80 kronor...

Sitter som en smäck och drar åt sig betraktarens uppmärksamhet överhuvudtaget !!

Det gör förhoppningsvis växter och firrar istället :)

Jämför man med BTN så har jag nu flera tusen kvar att köpa växter och diskus för !!!
#25 - 9 september 2004 18:55
Tack för era svar, jag ska försöka sätta om den nästa gång jag rengör akvariet och pröva med att använda en gummiskrapa istället och bara vanligt vatten så får vi se hur det går.
#26 - 9 september 2004 19:07
själv har jag bara en vacker klarblå bakgrund. ljust och fint.
#27 - 11 september 2004 10:43
Köp solfilm och använd istället [8D]











Annons