Planerar för en nystart med nytt kar 121*51*66 350L och har några frågor/funderingar, och säkert fler vad det lider...
Förslag på snygga och bra bakgrunder typ BTN Amazonas, kruxet är att de jag tittat på inte är så höga och mitt kar är 66cm högt.
Kan iofs låta bli att ha den ner till botten kommer endå döljas av gruset, men skulle kännas snyggast att ha en bakgrund som har samma höjd som karet... Några förslag?
Sedan börjar jag redan nu gruva mig för vattenbyten, nä slabba med hinkar gillas inte.
minumum hävert till hink (fördel man har koll på om nått slinker med av misstag då man ser det i hinken då)
men i vart fall påfyllning blir med slang direkt till kran.
Men vore himla trevligt om man kunde få till en mer smidigt kanske även fast monterad konstruktion för vattenbyte... Några förslag? (Akvariet kommer att stå så till att det är inte helt omöjligt med en fast slang till våningen under och tvättstugan där det finns brunn och vatten.) och nä tänker INTE borra hål i karet!
