Gör rent filtret, det andra är bara dumt för du bör inte starta upp det alls (om du misstänker svavelväte) och om du vill starta upp det orengjort, dra kabeln när strömmen går och starta upp i en separat hink eller liknande. Svavelväte är inget du vill späda bort efter att filtret har startat då kan skadan kan redan vara skedd.
Nu tror jag iofs inte att 5 h är tillräckligt men i alla fall.
(Alternativet vore att stöta i gång filtret eller pumpa manuellt, om filtret håller 10 L pumpa ut en liter, vänta en halvtimma, pumpa två liter, vänta en halvtimme pumpa 3 liter, vänta en halvtimme pumpa 4 liter, vänta och starta det sedan efter sista halvtimmen)
Frågan om det sista har provats någon gång men teorin är att all svavelväte kommer inte på en gång (och dödar fiskarna) och hinner omsättas i akvariet och filtret får in nytt vatten i omgångar tills det inte mera är anerobt.