piraya med mal?

#1 - 14 maj 2007 23:11
vilken mal (typ gibbicep el dyl) gå de att ha med pirayan?
#2 - 15 maj 2007 13:17
somebody??? :)
#3 - 15 maj 2007 20:52
ingen som vet om någon stor mal gå med pirayor?
#4 - 15 maj 2007 20:58
Vad jag läst så kan det gå bra, kan gå dåligt! Med rejält med gömställen så kanske! Jag skulle inte chansa, eftersom jag är förtjust i gibbiceps. Är för övrigt emot att mata pirayor med levande fiskar, men pirayor är fina och speciella!
#5 - 15 maj 2007 22:54
ja ha också för mig att de gå..men vad ska man ha då för att de inte bli alger,algskrapa?
#6 - 17 maj 2007 10:21
En annan sak ja kom på,ska inte pirayor ha växter? Har sett många bilder på kar med bara rötter.
#7 - 17 maj 2007 10:53
I mitt tycke så ska man ha växter i ett pirayakvarium, dessa fiskar är ju ganska skygga av sig så tillgång på gömställen bland rötter och växter är bara ett plus.

Kom ihåg att du bör ha ett stim om minst 5 stycken (men heller 10 eller fler) och att du planterar in alla vid samma tillfälle, nykomlingar och svagare individer i stimmet kan bli mat.

En stor mal kan funka en tid om den är rejält stor och redan bor i akvariet då pirayorna flyttar in.

Och så blir ju dessa fiskar stora så stort akvarium är ju ett måste.
#8 - 17 maj 2007 11:09
Tack Metalmaid för de svaret :) Håller med dig om att pirayorna ska ha växter.
#9 - 17 maj 2007 12:35
Serrasalmus ska oftast hållas en och en(Geryi sägs vara ett undantag) kolla långt ner på sidan http://www.aquascapeonline.com/store/scripts/prodList.asp?strSearch=books+piranhas+barrons%2C

Pygocentrus kan man ha stim av, men inget måste, vad jag förstått! Läste lite vidare på ovan sida, Redbellies påstås bli tryggare i grupp om fem eller mer! Gömställen, rötter och växter, är bra!
#10 - 17 maj 2007 13:36
Oj,glömde säga vilken de va,de va ju red belly.
#11 - 17 maj 2007 16:17
Cold skrev:
Oj,glömde säga vilken de va,de va ju red belly.


Det va ju positivt att det var den sorten du tänkte på, för det är den min sambo haft och jag refererade till.

Kan även berätta att om du har tillgång till fiskevatten så kan man lära dom att äta nyfångad gädda om man inte har en egen levandefoder-depå, i nödfall funkar faktiskt även frysta räkor och köttfärs men då måste du ju se till att du har stenkoll på vad dom inte äter upp så du kan suga bort överskottet.
#12 - 17 maj 2007 17:07
Okej.Men menar du att gäddan ska leva då? isf finns de inte risk att gäddan kan skada pirayorna?
#13 - 17 maj 2007 17:27
Cold skrev:
Okej.Men menar du att gäddan ska leva då? isf finns de inte risk att gäddan kan skada pirayorna?


Menar nyfångad men färsk död gädda uppdelad i mindre små köttbitar, kan ju inte kasta ner en levande halvmetersgädda i akvarium ju :D
#14 - 17 maj 2007 17:30
hehe,nää tänkte väl:):) Okej då vet jag
#15 - 26 maj 2007 20:02
hur ofta i veckan ska/kan man mata pirayor med oxhjärta? Finns det något annat man kan ge dom.?
#16 - 26 maj 2007 22:43
Förutom att en halv meter gäddaskulle skräpa ner otroligt mycket spelar det ju ingen roll, ha ihjäl den först bara. Får inte gäddan plats, då får inte dina pirayor det heller.

En stor majoritet utavakvarifolk jag stött på har absolut inte rekomenderat att använda kött osv. från varmblodiga djur, dvs kor, grisar mm. Räkor, vit fisk, musslor, bläckfisk och sådant lär funka.
#17 - 27 maj 2007 17:58
men de e ju fryset..de e 100g tro jag,som man bryter av till små bitar.Ha för mig att man bara ska ge typ en gång i veckan,men tro de va räkmix,men spela de nån roll?
#18 - 29 maj 2007 17:39
nån?
#19 - 30 maj 2007 03:31
Som jag skrev tidigare så kan man använda den typen av foder i nödfall (typ fryst oxhjärta och köttfärs), köp hellre en påse med stora frysta skalade räkor istället om du inte har tillgång till levandefoder.
#20 - 30 maj 2007 11:57
Metalmaid skrev:
köp hellre en påse med stora frysta skalade räkor istället om du inte har tillgång till levandefoder.
Levande som tex?
#21 - 31 maj 2007 13:24
Jag byter ämne lite,hur inreder man bäst till pirayor?Typ som dom har där dom kommer ifrån(vart e de?).Är de rötter och stenar mm??
#22 - 31 maj 2007 16:03
Cold skrev:
Levande som tex?


Levande som i småfisk t.ex.

Levandefoder i meningen artemia, mygglarver, tubifex mm...ges bara till ytterst små yngel.

Men man kan lära dom att äta annat, å då är det i frysdisken bland räkor, vitfisk man tittar. Fryst skaldjursmix är en bra kombination av lite allt möjligt.
#23 - 31 maj 2007 16:11
Cold skrev:
Jag byter ämne lite,hur inreder man bäst till pirayor?Typ som dom har där dom kommer ifrån(vart e de?).Är de rötter och stenar mm??


Tycker du ska läsa det som skrivs här, mycket nyttig information om du aldrig haft pirayor förr.
http://www.bollmoraakvarieklubb.org/artiklar/piraya/piraya.htm
Men som ett kort svar på frågan en del växter av lite kraftigare slag och gömställen. De är skygga som ungfiskar.
#24 - 31 maj 2007 17:27
Metalmaid skrev:
Tycker du ska läsa det som skrivs här, mycket nyttig information om du aldrig haft pirayor förr.

http://www.bollmoraakvarieklubb.org/artiklar/piraya/piraya.htm


Jo det ha jag läst några gånger förut.
#25 - 3 juni 2007 09:01
jag har två st segelfenspleco(?) och en chokladmal ihop med mina pirayor, plecon är små än så länge och pirayorna med för den delen, det har gått bra nu i en vecka.. och jag hoppas verkligen att det fortsätter att gå bra! :)
håller man dom hyfsat välmatade så brukar dom inte attackera, dessutom måste det finnas massvis med gömställen i olika storlekar!

själv har jag en jättehög med lavasten med växter planterade i, väldigt populär hos alla fiskar! har försökt läsa på nätet på olika sidor om hur pirayan vill ha det, men det verkar som att jag inte kan hitta nåt bra.. men iaf så har jag för mig att bottnen är slam, lyset medium och massa rötter! eventuellt svartvatten, är lite osäker. men det kan man ju få till om man låter bli att låta rötterna skölja ur.
själv väntar jag på att det ska bli tillräckligt varmt så att jag kan bada i sjön vid våran stuga, finns nämligen ASCOOLA rötter på bottnen där! för allteftersom mina pirayor växer så växer dom ju även ur gömställena... så lavahögen är ju egentligen provosorisk..
hur stora är dina pirayor? hur många har du och hur stort akvarie? :)
själv har jag 4 st i ett 500l.
#26 - 3 juni 2007 10:04
Okej,De e 4st småa på ca 5cm och ja ha dom i mitt 250L,men fundera om ja ska flytta dom till 550L karet,de e tomt just nu..
#27 - 3 juni 2007 18:48
jag skulle defenitivt flytta dom! varför låta firrarna bo för trångt om man inte behöver? :p

det var min sambo som kom hem med pirayorna, han kan ingenting om akvarier och eftersom mitt 120 liters var tomt (bara växter) så tyckte han det var en skitbra ide *not* trodde att dom skulle klara sig bra där ett tag innan de växte på sig, men icke :p dom började tugga på varandra redan efter en vecka! så jag fick snällt köpa ett nytt akvarie tidigare än jag tänkt.. haha. men nu är dom så fina så!
#28 - 3 juni 2007 20:21
Vad matar du dom med?Har haft dom i ca 1vecka nu,men tycker redan ja ser att dom växter..
#29 - 20 juni 2007 11:03
jag matar med oxhjärta (fryst i bitar), lax, räkor, kyckling, alaska pollock, lövbit... ja :p allt i princip.
helst ska det ju vara sånt från havet, men det går bra med annat också.
jag har haft mina i en månad nu och de har ungefär dubblat sin storlek om inte mer!
#30 - 21 juni 2007 13:02
har för mig att om man ska ha malar med pirayor så ska man slänga i malen i karet samtidigt som man slänger i pirayorna. På universeum har dom ett stort piraya akvarium, och där i hade dem en massa malar. Gibbiceps tror ja, så det ska väl funka om akvariet är stort nog
#31 - 23 juni 2007 19:34
det kan gå bra att släppa i efteråt också.
har köpt 5 malar efter det att jag köpte pirayorna, än så länge är det bara en som har blivit skadad men det är enbart pga att jag testade en faste-dag åt dom.. ingen höjdare med andra ord :p











Annons