Penselalger / CO2

#1 - 1 februari 2003 14:12
Jag har problem med att växterna inte tar sig ordentligt, samt att vi får rätt mycket penselalger.
Att tillsätta CO2 är tydligen nått som kan hjälpa.
Har hört att man kan hälla i kolsyrat bordsvatten som Ramlösa etc.
Är det någon som erfarenhet av detta?
Hur mycket skall man hälla i? (375 L Akvarium)
#2 - 1 februari 2003 19:13
Hej! Det enda jag har hört om att hälla i kolsyrat är att fisken dör av det...finns en tåt om det. Det finns även flera tåtar om co2 gödning om du söker i forumet.

Vänligen

*~~~CL~~~*
#3 - 1 februari 2003 19:17
Jag tror inte det är en bra lösning då det finns ämnen som fiskarna inte gillar i kolsyrat vatten.

MSP
#4 - 1 februari 2003 19:44
Hmm.. Det luriga är att mineralvatten innehåller.. mineraler.. Dvs bla salt, så man ska nog göra stora vattenbyten om man använder vanligt bordsvatten.

Det ska dock sägas att Takashi Amano börade med just bordsvatten när han upptäckte dom goda effekterna av CO2 (Amano var naturligtvis inte först med denna upptäckt - men det säger mycket om hans villighet att experimentera och uforska möjligheter).

Om man ska använda bordsvatten ska man se till att använda ett vatten som inte innehåller så mycket mineraler och salt, och har *väldigt* bra pejl på pH-halten som lär störtdyka om man använder det.

Jag har funderat på att ha ett pyttelitet bordsakvarium på jobbet då som har vattenautomater med vanligt ledningsvatten kolsyrat med en brandtub (jag kunde ju inte låta bli att öppna automaten och kolla in kolsyreanläggningen - "Linköpings brandservice" ;). Ett glas kolsyrat vatten per dag i en sådan burk utan fiskar skulle förmodligen inte göra någon skada. "Utan fiskar" är ett nyckelcitat här.












Annons