passar dom här ihop?

#1 - 27 april 2005 17:52
tja jag har ett akvarium på 375l och jag har många rötter, krukor och växter.

dom fiskar jag har nu är 7(små)scalarer 2 fjärilar 2 thomasiciklide 5 neoner 2 ancistrus och 6 guppy.

dom fiskar som jag vill lägga till är 3 viejta ciklider

jag undrar om det går?? skriv gärna egna åsiktet om det

tack på förhand.
#2 - 27 april 2005 20:43
Är det viejita synspilum du menar?

I sa fall kan det bli lite jobbigt eftersom synspilum blir ganska stora o klumpiga förstör växter o lever rövare i största allmänhet. Men som vanligt med SA ciklider så kan det variera väldigt med individerna man får tag i.
#3 - 28 april 2005 06:08
ledsen för att inte vara tydlig nog. jag menar apistogramma viejita men ni kan svara som om det vore vilken apistogramma som helst. alltså går det att ha 7 scalare (små) 2 fjärilsciklider, 2 thomasi, neoner och guppy med 3 STYCKEN APISTOGRAMMA- arter??

lr är det för mycket??
#4 - 28 april 2005 08:57
Du bör kunna ha tre bottenlevande ciklidarter i ditt 375 liters kvar, där två av arterna du redan har (fjäril, tomasi) är frilekare och där Ap Vijeta är grottlekare.

Inred dock så att naturliga revir kan skapas.











Annons