Passar dessa fiskar ihop?

#1 - 7 maj 2004 17:42
Hej!
I mitt nya (sedan 3mån) 400L har jag för tillfället 4 guldgurami, 4 altumskalarer, 4 siamesiska algätare och en segelfenspleco.
Nu skulle jag vilja ha några diskusar också, finns det någon art som inte är så känslig? Skulle de trivas med de andra fiskarna?
#2 - 7 maj 2004 18:01
Nu e jag då ingen bra på Discusar men du skulle ju kunna ha någon fin dvärgciklid (rekommenderar varmt Grön Bågfensciklid, fin som f*n! :D

/Niklas
#3 - 7 maj 2004 18:32
Diskus är dyra och känsliga. Du måste byta vatten regelbundet och ofta. Satsa på någon annan ciklid. Nyckelhålsciklid, blå ciklid, eldbuk, palettciklid eller kanske någon jordätare (t ex Tupplkam eller brasiliansk). Om du är lika sugen på diskus om ett år - skaffa ett till akvarium, läs på ordentligt, och ha bara diskus.











Annons