Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Pallettciklid Kön?

Arkiverad tråd – read-only.

Jag köpte ett par paletter för ett tag sen och det skulle vara en hona och en hane dock är jag osäker på ifall det är en hane som jag fått.

Inte bästa bilden kanske men hoppas den duger :confused:
http://s1107.photobucket.com/albums/h387/Thehoglund/?action=view&current=IMG_0540.jpg

Redegering:
Såg nu att jag av misstag lade in tråden i amerikanska ciklider... Klantigt!
Ser ut att vara en smal hona. Hela stjärtfenan syns inte, men har den svagt rundad bakkant är det en hona. Fläckar i stjärtfenan kan även en del honor ha. Men en sak till som gör att jag är rätt säker på att det är en hona, är bukfenorna, som ser ut att ha en rundad nederdel, hanens bukfenor är spetsiga.
Okej tack för snabbt svar! :) Blir till att byta då.
Så lite :) Men har du otur så kanske de bara har honor, då könen på palettkullar ofta består av nästan bara det ena könet, beronde på pH.
Du får gå tillbaka och titta ut en palett med lång spetsig rygg- stjärtfena, honan har som sagt mycket rundare fenor... Lycka till.

Tillbaka till kategorin












Annons