paletthane!!

#1 - 11 januari 2007 14:29
Släppte i ett par paletter igår och två malar i mitt nya 96l kar.
Igår verkade hanen pigg och snokade omkring i akvariet åt på stenar o.s.v

Det gäller en palettciklid hane:
Idag åker han typ bara mellan två grottor och bara står där,nästan ligger. Han verkar väldigt seg, trött och rädd.
Honan verkar vilja leka för hon skakar på sig när han ibland kommer ut, men han verkar inte vissa jättemycket intresse.

Han är rätt blek också.

Är han sjuk? Vad ska jag göra? Tror att han har någon fjällskada på ena sidan, men jag tror inte han hade det igår. Måste ha hänt under natten.

Mvh/ Christoffer
#2 - 11 januari 2007 19:31
nu har jag släckt lyset i akvariet och paletthanen åker faktiskt omkring i akvariet nu, men han verkar rädd när man närmar sig.

Är han bara chockad tro? fjällskadan läker den av sig själv?
#3 - 11 januari 2007 19:42
Det är nog ändå ett ganska normalt beteende på en fisk i ny miljö, men den kanske kan vara sjuk... Fjällskador har jag ingen erfarenhet av men sår på dem läker ju så det bör väl en sån skada också göra... (?)











Annons