Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Palett och Fjärilciklid

Arkiverad tråd – read-only.

Heeej! Jag undrar om palett och fjärilciklid går att ha tillsammans?[?]
Paletten är från afrika medans fjärilen är från sydamerika, plus att fjärilen är ganska svårskött jämfört med paletten, och även mycket mindre, vilket gör att fjärilen kan komma att mobbas.

Av egen erfarenhet säger jag att det är en dålig ide, och att det hade varit bättre att byta palettcikliden mot blåciklid eller kurvciklid, då dessa är fredligare än paletterna som är riktiga stridsmaskiner.
palletter är ganska aggresiva medans fjärrils ciklidem är väldigt lugn.... dom skulle inte trivas ihop eftersom fjärrilsciklider inte klarar aggresiva fiskar fjärrilarna skulle helt enkelt dö
HAHAHA, vad snackar ni om?? Det skrivs om att den är därifrån å den är därifrån å hit å dit...

Jag har ett par fjärilar å ett par paletter, med varsitt revir, i ett 222. Det går alldeles utmärkt..[:-159]

Vad kul för dig.......
Av egen erfarenhet säger jag att det är en dålig ide, och att det hade varit bättre att byta palettcikliden mot blåciklid eller kurvciklid


Förutom att blåcikliden inte bara är tuffare än en palett utan dessutom dubbelt så stor som en palett, så håller jag med: fjäril och palett är en dålig kombo. Paletten är så mycket större och tuffare än fjärilen att fjärilen kommer att bli krossad om inte akvariet är så stort att det blir plats kvar när paletten tagit allt den vill ha.

Fjärilar går enligt min rätt långa och olyckliga erfarenhet inte ihop med nåt utom de allra minst revirhävdande cikliderna, typ laetacaror och scalare. Jag menar inte att fjärilar är icke-aggressiva, särskilt inte mot varandra, bara att de, likt italienska soldater, förlorar alla krig de ger sig in i - inklusive när de slåss mot varandra. [;)]

Bolivianska fjärilar är dock av helt annat virke.
ok, tack så mycket för hjälpen! en fråga till, vilken av paletten och fjärilen är mest lättlekt?
Fjäriller forøker seg, men jeg tror du skal ha lav Ph for at eggene
skal klekkes.
Paletter forøker seg lettest er min påstand.
Dessuten så overlever ynglene lett.

Jeg har palett og fjäriller i ett 110 liters.
Og mine paketter har yngel, og det går helt tåppen.
(de har drept en fjärill som jag tror klarte å ta en yngel)
Jeg hadde ikke satset på palett ch färiller i samme kar, hvis det inte er större enn 200 liter.
Det går i mitt, men det er kanskje tur?
Fjärillene har ihvertfall inte snjans å hevde sitt reivr.
Palettene har hele karret som revir.


Ursprungligen skickat av Ann-Louise

ok, tack så mycket för hjälpen! en fråga till, vilken av paletten och fjärilen är mest lättlekt?



Jag håller med Tregis: paletten är enklast.

Tillbaka till kategorin












Annons