är det inte så att animaliskt kött är egentligen ett fett NEJ NEJ NEJ till akvariefisk ?
det har iaf jag fått lära mig av mer erfarna personer.
Om man citerer denna artikel:
http://www.zoopet.com/index.php?option=com_content&view=article&id=179
Kallblodiga fiskar
Fiskar är kallblodiga (växelvarma) djur och kan inte tillgodogöra sig fett från varmblodiga djur (däggdjur) på samma sätt som fetter och proteiner från vattenlevande djur. Istället passerar det nästan osmält fiskarnas matsmältningskanal och förorenar akvarievattnet. Det har t.o.m. visat sig att lax som fått höga koncentrationer av fett från däggdjur har fått leverskador. Idag är det därför mycket ovanligt att torrfoder för akvariefisk innehåller ingredienser från däggdjur (se innehållsdeklarationen på foderburken), något som var betydligt vanligare förr.
så blir det ju ganska klart och tydligt att fisk är inte lämpade att käka djur från torra land.
bortsett från då möjligtvis hajar, pirayor, och en och annan liknande firre.
skalarer tillhör inte alls dom djuren som tuggar kossor eller getter.
de tuggar räkliknande saker, annan småfisk, larver, etc etc.
inte oxe.
just till discus verkar det som att det är 50/50 gällande just oxhjärta, men de tillhör
iaf undantaget på firre som möjligtvis KAN tugga kossa.
mer i detalj om discusmat kan läsas i denna artikel:
http://www.zoopet.com/index.php?option=com_content&view=article&id=27
citat från artikeln.
Mycket populära foder för diskus är s.k. oxhjärte-foder. Det säger sig dock själv att däggdjursproteiner och fetter inte är något naturligt diskusfoder. De kan inte alls tillgodogöra sig detta, vilket man lätt märker genom den feta hinna och kraftiga algtillväxt som ofta förekommer i akvarier när man matar med sådant foder.
Det verkar dock inte som om diskusar far illa (t.ex. leverskador) på samma sätt som många andra fiskar vid matning med däggdjursprodukter. Detta kanske har något att göra med att de ofta hålls vid högre temperatur än andra fiskar. Någon forskning har dock inte bedrivits i detta ämne.