Mina golden lekte idag för första gången, för mig iaf :) De lekte direkt efter jag bytt lysrör till Aquarelle och låtit rören lysa i ca 2 dygn ("inkörning")... När jag tände rören efter inkörningen snurrade runt i grottan som hanen grävt ut när lyset varit på.
Även om det är ett tag kvar tills hon spottar så undrar jag: överlever ynglen i mitt steniga akvarium (bild)? Måste jag plocka upp all sten och håva honan (alternativt en fälla) och flytta henne till BB eller kan jag slänga i javamossa som skydd åt ynglen?
Självklart vill jag att så många som möjligt ska överleva, men det är lite "roligare" om man inte flyttar dem så de får växa upp i det stora karet. De kanske lär sig lite ultimate survivalmetoder :)
Vad tycker ni? Vad är bäst/lättast/skonsammast mot honan och mot mig?
Skickar med en bild på lekparet också, kanske kan vara roligt att se :D den är oskarp och värdelös, precis som alla andra bilder jag tar [:o]
