Arkiverad tråd – read-only.
jag har 1 av dessa (Gyrinocheilus aymonieri) med ett ljust huvud och mörk kropp. är det en annan avelsform av denna fisk sort, eler är det bara ett genetiskt fel?
Det är en annan avelsform.
Hälsningar Stefan!
tydligen, för jag har då bara sett albino och "natrur" färgade. men denna är en blandning
Ja, det är en ganska så ny avelsform som säljs som guld/svart algätare.
Hälsningar Stefan!
Frågan är varför man över huvud taget vill ha fisken och varför den finns i handeln?
Frågan är varför man över huvud taget vill ha fisken och varför den finns i handeln?
Antagligen pga att folk tycker att de är snygga och köper dom.
Så är det väl med de flesta fiskar såväl vildformer som avelsformer. Kanske gäller även det för dina svärdbärare (99,9% av de som finns i handeln är hybrider) eller dina kakaduciklider (90% av de som finns i handeln är avelsformer) eller dina skalarer (95% av de som finns i handeln är avelsformer).
Själv har jag guldfisk (avelsform) i en utedamm och röda svärdbärare (hybrid) i ett paludarium pga av... just det de är snygga.
Akvaristiska hälsningar
Kjell
"och varför den finns i handeln?"
Tja, de går väl att kränga dem och tjäna en hacka.
Jag kan tillägga att jag har inte en susning om vad Gyrinocheilus aymonieri är.
Jag syftar på att den blir väldigt agressiv när den blir äldre. Jag har själv varit tvungen att avliva tre små stackare. Sen säljs ju som sällskapsfisk.
det var inte så att jag upptäckte av vikningen redan i affären, utan när jag kommit hem, och efter ett par dagar såg att den ena hade ljust huvud och mörkare kropp än vanligt.
Okej, då missförstod jag dig Anders, sorry.
Akvaristiska hälsningar
Kjell
jasså, han menade så!
de är väl antagligen för att den är en "bra" algätare då (?). den är då bättre än mina löjliga otocinclus. hur många sånna behöver man för att dom ska hålla ett 222 liters rent? jag har 2, men e räcker då inte.