Otocinclus är växtätare

#1 - 30 januari 2003 21:04
Jag har längre rekommenderat otocinclus-malar för att de är små och harmlösa. Till mitt andra akvarium på 310 liter köpte jag nio otocinclus.

På min hemsida går det att se bilder från när akvarium 2 var nyplanterat. De växterna som syns där är nära nog ihjälätna nu. Hjortgatans zoo har en bild på ett gnagt blad och det är en av mina Echinodorusar. Se denna länk: http://www.hjortgatanszoo.se/main/default/default.cfm?navID=196#

Nu har jag flyttat bort sex av dem så jag "bara" har tre kvar och nu tar sig växterna igen! Alla de andra sugmalarna framstår som harmlösa i jämförelse med dessa otocinclusar.



/Micke

Mina akvarium...(websiten uppdaterad 8/12)
#2 - 31 januari 2003 08:28
Är det inte så att de lämnar växterna i fred om det finns tillräckligt med alger, eller om man stödmatar dem med tabletter?
Kjell Fohrman
Administrator
#3 - 31 januari 2003 08:42
Otosinclus är helt beroende av "grönfoder" och om de inte får i sig tillräckligt på annat sätt så ger de sig på växterna som petrus skriver.
Just nu har jag i och för sig inga Otosinclus men tidigare har jag haft ganska stora grupper utan att få växtproblem, men då har jag stödmatat med ärtor och algtabletter.
Akvaristiska hälsningar
Kjell
#4 - 31 januari 2003 09:17
Jag har Otocinclus affinis i alla mina akvarium utom ett och har aldrig märkt att de ger sig på växterna. Har dock gott om alger och fyller på med spirulina-tabletter några ggr i veckan.

mvh
/Hasse

-- http://och.nu/ciklid --
#5 - 31 januari 2003 09:28
Jag har också ottosar och de har inte rört växterna.
Stödmatar med zuzzini ärtor och algtabletter.


Jonas<img src=extra_smilie_zebra_pleco.gif border=0 align=middle>
#6 - 31 januari 2003 16:50
Jag matar dagligen, med någon "vilodag" i veckan, men Tetra TabiMin, PlecoMin samt Wardley eller Hikari pansarmalstabletter och sugmalstabletter.

Men jag håller med om att jag har för lite alger. Jag tillsätter flera sorters gödning samt fosfat, men de fyra lysrören förmår ändå inte få fram fler alger än vad som äts upp.

Jag har ju tre ganska stora siamensis i och de är ju mycket effektiva algätare. Men jag kan inte flytta dem till andra akvariet för där har jag ännu större problem med algbrist.

Men som sagt, jag stödmatar rätt mycket med tabletter. Så mycket att jag är lite orolig för vattenkvaliten, men jag får kanske öka ändå.

/Micke

Mina akvarium...(websiten uppdaterad 8/12)











Annons