Oodinium-livscykel

#1 - 3 mars 2006 19:18
Har precis varit o köpt eSHa EXIT (ny medicin enl. akvariepersonalen) eftersom mina malar uppvisar symtom på Oodinium. Det märkliga är att de är flyttade från karantänakvariet till ett nystartat (för 1 vecka sedan) och symptomen började där. Malarna är pigga o äter som vanligt.
Har inte hittat info om flagellaterna kan överföras via växter, är det möjligt?
Eller har fiskarna detta djur latent på sig o det bryter ut vid ändrade vattenförhållanden?
Någon som vet?

Tack på förhand:)
#2 - 4 mars 2006 16:22
[QUOTE=Zuz]Har precis varit o köpt eSHa EXIT (ny medicin enl. akvariepersonalen) eftersom mina malar uppvisar symtom på Oodinium. Det märkliga är att de är flyttade från karantänakvariet till ett nystartat (för 1 vecka sedan) och symptomen började där. Malarna är pigga o äter som vanligt.
Har inte hittat info om flagellaterna kan överföras via växter, är det möjligt?
Eller har fiskarna detta djur latent på sig o det bryter ut vid ändrade vattenförhållanden?
Någon som vet?

Tack på förhand:)[/QUOTE]
Det är vanligt vid sjukdom att det bryter ut av stressen av vid transport och nya förhållanden.
Jag känner inte till eSHa EXIT men är det kopparbaserat så tar det ca 5 dagar vid rätt dosering innan parasiten är död.
#3 - 4 mars 2006 16:24
är det en medicin just till malar eller? annars är ju malar väldigt känsliga mot medicin
#4 - 4 mars 2006 21:01
Nej den ska inte vara speciell till malar utan till alla fiskar. blir lite orolig nu om den är kopparbaserad? Å andra sidan så har jag droppat i medlet ikväll för andra gången och malarna (Corydoras trillineatus) leker för fulla muggar-rom överallt!
Detta är ett combimedel mot både vita-prick o sammetssjuka så det är väldigt välkommet tydligen för de som inte kan se skillnaden på dessa två pricksjukdomar.
Detta är innehållet:Diaminoakridin, Veride Malachitum, Methylrosanilinii chloridum......blir någon klok på detta?
#5 - 4 mars 2006 21:03
Var kom smilen ifrån? Det ska vara ett D där o inget annat!
#6 - 4 mars 2006 21:21
[quote=Kramfors]Det är vanligt vid sjukdom att det bryter ut av stressen av vid transport och nya förhållanden.
Jag känner inte till eSHa EXIT men är det kopparbaserat så tar det ca 5 dagar vid rätt dosering innan parasiten är död.[/quote]

Tack. Då är det kanske inte så bra o sätta fiskarna i ett mindre kar i karantän ett par veckor, blir ju ytterligare ett byte till för dem...så är det när man ska försöka göra allting "rätt". Men då vet jag i alla fall att flagellaterna INTE har kunnat kommit in i akvariet pga växterna, blev lite osäker då jag läste att de var en blandning av växt o djur?!
#7 - 4 mars 2006 22:05
Veride Malachitum = Marlakitgrönt
Diaminoakridin = Metylenblått?
Methylrosanilinii =Metylrosaniliniumklorid
#8 - 5 mars 2006 12:02
Okej...inga metaller i alla fall. Tack:)











Annons