macke_fisk skrev:det kan vara proteinhinna. man kan få en sådan hinna av mat med för mycket protein eller så var det fett. testa ta bort det på ytan med tidningspapper, ungfödare brukar med gilla äta upp det.
Speedo skrev:Jag hade också en sådan hinna men sen när jag skaffade guppy försvann den!? :p
redrobjem skrev:Skönt att höra att det är normalt. Tyvärr kan jag inte ha mollys jag har bara smått typ Boraras Brigittae. Tidningspapper känns vanskligt kan man inte få ner trycksvärta och annat smått och gott?
macke_fisk skrev:jag har inte märkt något i mitt tjejs akvarium, vi tog med tidningspapper där och det försvann efter ett tag.
redrobjem skrev:Ok då testar jag och går det åt pipan så skickar jag fakturan ;).
Med tanke på alla missförstånd på forum så ska jag tillägga att jag bara skoja.
Fridas skrev:Kan också bero på att ytrörelsen är för dålig. Jag brukar få så om strilröret är felriktat och det försvinner då när jag riktar om det till rätt position igen. Jag vill nästan ha ytrörelse så att det går vita gäss på ytan :D *Överdriver lite men inte så mycket*