Vill du odla och vill att de ska dra upp yngel så ska du ha max ett par per 100-200L och få andra fiskar! Dessutom långa akvarium så de kan få ro när de jagat bort andra fiskar.
Dessutom vårdar ca 5-10% av de odlade paren oavsett om de får para ut sig själva så jag har köpt ett gäng vildfångade. Kan vara en ide om du vill odla som sagt. Det är säsong för dessa så många kan få tag på dem. Ska följa tråden och uppdatera angående vården hos mina vildfångade när de leker (om nu inte VF skulle vara väldigt svårlekta).
Halloj! Jag tror nog du kommer att få dina VF att leka pronto! Speciellt när de får gå i ett så stort, härligt kar!
Nere i Z-shopen, här där jag bor, har dom ett gäng VF-Fjärilsciklider (står det på lappen...) i ett kar - och där går ett par med en rejäl svärm yngel nu.
Så, lycka till Generalen, sme_h och alla andra!:)