Odling..

#1 - 20 oktober 2005 19:34
Hej, vilken förening kan man bli medlem i för att vara med i "Odlingskampanjen"?
#2 - 20 oktober 2005 19:37
SARF-ansluten förening. Finns flera i sthlm. Beror på vilken du vill besöka...
Du är välkommen till Jönköpings Akvarieförening om de inte passar... :D
#3 - 20 oktober 2005 19:39
#4 - 20 oktober 2005 19:47
Det lär väl bli Spånga eller Bromma eller nåt...
Fast man kanske behöver mer än ett par Röda juvelciklider som ynglar av sig för att det ska vara någon idé..
#5 - 21 oktober 2005 06:23
Ett ynglande par av röd juvelciklid räcker alldeles utmärkt för att vara med i odlingskampanjen! Har du fött upp ynglen till en storlek på 3-4 cm eller mer kan du få ett fint bronsmärke med tillhörande diplom för dem. ALLA fiskar ger poäng i odlinskampanjen, det är INTE bara sådana som odlar tio guldmärkesfiskar om året som bidrar till att föra fram sin förening till en bra placering!

Olle
#6 - 21 oktober 2005 11:45
[QUOTE=Lars-Olof Arvids]Ett ynglande par av röd juvelciklid räcker alldeles utmärkt för att vara med i odlingskampanjen! Har du fött upp ynglen till en storlek på 3-4 cm eller mer kan du få ett fint bronsmärke med tillhörande diplom för dem. ALLA fiskar ger poäng i odlinskampanjen, det är INTE bara sådana som odlar tio guldmärkesfiskar om året som bidrar till att föra fram sin förening till en bra placering!

Olle[/QUOTE]


Ok, tack...
Jag får se hur många som klarar sig den här gången. Chanserna borde vara bra sedan jag har delat av karet nu...
#7 - 21 oktober 2005 12:31
För odlingskampanjen behöver det inte vara särskilt många yngel som klarar sig, eftersom det är kvalitet och inte kvantitet som räknas. Men det är förstås roligare ju fler av ynglen som växer upp till fina fiskar. Lycka till med din odling!

Olle











Annons