Nytt, Ny : Nyis

#1 - 31 oktober 2010 13:12
Ja då ska vi se... Har aldrig haft någon blogg tidigare så man får nog ta denna blogg med en nypa salt [:o]

Köpte ett 720 liters akvarium för precis en vecka sedan idag. Det nödvändigaste ingick i detta ja kanske 10 år gamla akvarium. Fick med en massa rötter, islands grus, filter, slangar osv osv.
Tänkte att det var nog bäst att börja på detta vis eftersom jag inte har någon akvarie erfarenhet...
När jag dundrade iväg med stor bil och släp hemåt efter mitt inköp så var det 13 fiskar som fick följa med och flytta hem till oss.
1 st Röd zebra, 1st prickig knorrmal, 10st andra ciklider (bruna) och 1 st Mal till (randig). Har suttit här på Zoopet och försökt hitta alla fiskar men tyvärr inte hittat de sistnämda...

Igår var jag en sväng till Luleå och inhandlade några fler kompisar. Har även nu försökt sitta och kolla här på Zoopet för att hitta alla fiskar... Och ja, jag har kommit en bit på vägen... Får återkomma med resultat senare :d

[ATTACH=CONFIG]38709[/ATTACH]
Så här såg akvariet ut när jag hämtade det.

[ATTACH=CONFIG]38710[/ATTACH]
Projekt: Byta ut de gamla lysrören till något mer modernt...

[ATTACH=CONFIG]38711[/ATTACH]
Kompisarna :) Har tyvärr inte hittat namn på den blåa med vit rygg eller på den randiga... hmm...

[ATTACH=CONFIG]38712[/ATTACH]
Prickiga Knorrmalen i full gång! Han är såå fin, helt vild o galen o lägger sig gärna och visar upp sig...

[ATTACH=CONFIG]38713[/ATTACH]
Nytt projekt, påbörjat idag... Allt blir vitt, vitt, vitt = fint fint fint! ;)

Kramar från
Rattik
Lotta
#2 - 31 oktober 2010 13:40
den blåa fisken ser ut som en ice berg :O hade en sån och en hona som är helt brun, dyra små rackare >.<
#3 - 31 oktober 2010 15:57
[QUOTE=Lowa;bt32627]den blåa fisken ser ut som en ice berg :O hade en sån och en hona som är helt brun, dyra små rackare >.<[/QUOTE]

Tack Lowa! Men när jag söker på Ice Berg så komme bara denna fisk upp: Dvärgcompressiceps. Och ska jag vara helt ärlig så ser det ju ut som en av dom andra fiskarna som jag inte vet namnet på... ;) Vad tror du?
#4 - 31 oktober 2010 16:16
[QUOTE=Rattik;bt32631]Tack Lowa! Men när jag söker på Ice Berg så komme bara denna fisk upp: Dvärgcompressiceps. Och ska jag vara helt ärlig så ser det ju ut som en av dom andra fiskarna som jag inte vet namnet på... ;) Vad tror du?[/QUOTE]

Ahli heter den som ja täntke på, kom itne på namnet bara, iceberg är väl en sort av den, som har en vit rand över ryggen, bilden på zoopets sida e dock inge bra för att visa det.
Kjell Fohrman
Administrator
#5 - 31 oktober 2010 17:15
Den blå med vit ryggfena är Sciaenochromis fryeri som för en himla massa år sedan hette S. ahli.

Sedan är det kanske en framavlad variant av denna art som brukar kallas för "Iceberg" eller kanske en population som har rätt mycket vitt i ryggfenan.

Den svart vit-randiga är inte helt lätt att se men det är antagligen en tanganyikaciklid - kanske en Lamprologus tretocephalus eller en Cyphotilapia frontosa.

Lycka till med akvariet
#6 - 31 oktober 2010 18:22
Oj Tusen tack för era svar! Jag måste ju säga att min Sciaenochromis fryeri/Ahli är väldigt vacker om man jämför med alla bilder som finns av denna på internet, som jag hittat iaf. Den jag har är ju vit ner efter ryggen också, de andra jag lyckats hitta på bild verkar inte vara det... Var nog därför de var så svårt för mig att hitta rätt ;)

Det mest sannolika är nog att de randiga jag har är: Lamprologus tretocephalus dessa var mest lik :)

Än en gång, tusen tusen tack för er hjälp!











Annons