Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Nytt ciklid-dilemma

Arkiverad tråd – read-only.

Efter att ha letat efter Apistogramma iniridae utan framgång, började jag snegla på Apisto biteaniata. Tyvärr verkar den arten lika svår att få tag på. Synd för att utifrån det jag läst verkar den trevlig och relativt anspråkslös.

Nu när tankarna redan hade börjat vandra vidare till nästa art hittar jag helt plötsligt VF A. iniridae. Givetvis blev jag väldigt sugen på dem, men tvekar ändå. Detta pga att de, enligt vad jag läst, ska vara rätt krävande vad gäller vattenvärden och är inte vattnet tillräckligt mjukt och surt brukar det inte bli några bebisar.

Det som jag undrar är alltså om A. bitaeniata är tåligare och mer lättlekta? Är det läge att lugna ner sig och fortsätta leta, eller ska jag slå till och ta hem några iniridae? Hur känsliga är de egentligen för fel vattenvärden?
Leta...finns tåliga i apistofamiljen...tyvärr är de arter du verkar fastna för svåra att få tag på...men visst...sök...kolla min zoon under länktips så kanske exportören kan hjälpa dig.
Tar dock ett tag innan de svarar men det kanske det är värt.
När jag bodde i Norrköping åkte jag jämt till Linköping och handlade apito på ett ställe ute vid Ikea. De hade alltid bitaneata, trifasciata och väldigt många andra apistogramma som man sällan ser. De handlade direkt av nån dansk odlare. Kommer inte riktigt ihåg vad stället hette men linköping är litet. De kan kanske skicka om du inte har vägarna förbi
Fyra Tassar kanske det heter idag???:D
sme_h---kan du inte försöka luska ut vad de hette...
Jag det skulle varit toppen att veta :) Då hade jag kunnat slå dem en pling och kolla varifrån firrarna kommer.
japp, 4 tassar hette det nog
Flyttade dock därifrån 2005 så mycket kan ju ha hänt sen dess men inköparen pysslade själv mest med apistogramma så därav utbudet
Ah soft :) Tack! Ska kolla med dem.
Be att få prata med micke:D
Många micke blir det...:D Imazo Micke och 4tassar micke.
Va? är det samma person? :)
Tack :)
Han kanske rent av vet någon grossist nära dig som har de arter du önskar:D
Jag var ute på fyra tassar förra helgen en sväng och då hade de en del apisto arter hemma. Pratade även med Jonas(
som jobbar där) och det lät som att det var en del på ingång rätt snart också. Vet att han nämnde att han hoppades att trifasciata skulle komma med i nästa sändning men minns inte om det var fler sorter med...
firefox75 skrev:
Han kanske rent av vet någon grossist nära dig som har de arter du önskar:D


Ringde upp Fyra Tassar häromdan och det visade sig att Micke inte längre jobbar där. Får leta vidare. Jag börjar undra varför jag alltid ska fastna för arter som verkar vara näst intill omöjliga att få tag på [:o]
Kollade du apiston jag fick idag?
firefox75 skrev:
Jasså har micke slutat...hmmm...jaja...han har väl fullt upp med sin egna affär.

Du kan få numret till honom av mig om du vill eller iallafall länken till hans hemsida.

http://www.aquariumafrica.se/flash/index.htm


Tack så mycket! Ska ringa upp honom där.

firefox75 skrev:
Kollade du apiston jag fick idag?


Yep :) Väldigt fina, men inte de som jag letar efter ;)

Tillbaka till kategorin












Annons