Nytt akvarium - Vilken botten skall jag ha?

#1 - 31 augusti 2005 19:12
Har precis ínhandlat ett 250 liters akvarium. Vill ha ett akvarium med mycket växter, grönt och lummigt. Blir snurrig av alla fakta jag läser om hur jag skall få växterna att trivas. Vad säger ni?
Skall jag ha jord i botten? Om ja, i såfall vilken typ? Om inte hur skall botten se ut!
Och var kan jag köpa mycket växter, växtpaket vi postorder. ( hade ett ställe för 5år sedan, tror det var i skåne som det gick att beställa allt ifrån, mycket växter hade de och billigt)

Mycket har hänt under mitt uppehåll från akvarium!
Hasse
#2 - 31 augusti 2005 19:51
http://www.pwss.se/home.php?cat=217 dom har mycket växtar till bra pris,vad du behövar för botten ,beror på.... vill du satse på co2 och få snabbväxande,ell långsomtväxtande?
mvh janne
#3 - 1 september 2005 04:22
tänkte inte ha c02. kan jag köra med vanlig grusbotten och att ljuset ger tillräckligt. Pmmd verkar ju vara rena dynamiten, kan det vara något att satsa på och då således avvakta med botten. Om jag fattar allt rätt så är botten "minst" viktig.
Eller........
#4 - 1 september 2005 06:31
Ska du inte köra CO2 så kommer bottnen vara en viktig del av kolkällan, så där blir den mer viktig.

Med en bra jordbotten och marginellt med ljus (för att dra ner kolbehovet) och PMDD har du en bra lösning helt klart.

Man brukar använda 2,5 cm jord toppat med 2,5 cm grus. Man kan även blötlägga jorden i en vecka för att starta bakterierna i den och på så sätt få den att producera CO2 och mineralisera näringsämnen från första början. Det minskar även risk för att den färgar vattnet och läcker ammonium. Ammonium ger algodling.
#5 - 22 januari 2006 09:20
Vilken "blomjord" som helst eller någon speciell sort eller nåt!?

Tack på förhand

/David
#6 - 22 januari 2006 11:00
Gärna jord med så lite kompost som möjligt (dvs mest torv).











Annons